Petrol
98.45
1.08%
Euro
18.5963
0.99%
Dolar
17.9547
0.48%
Altın
1.038
0.82%
Borsa
2874
1.56%
Bitcoin
443.392
3.25%
26ºC
İstanbul
Bulutlu 26 C

  Ramazan'da fit kalmak için spor yapın

  Çoğu kişi Ramazan ayında kendisini güçsüz hissederek spor yapmayı bırakıyor.
  • 12.07.2014 - 11:53
  Ramazan'da fit kalmak için spor yapın

  Ramazan da fit kalmak için spor yapın #1

  Ramazan ayında yemek yediğimiz saatleri tamamen değiştirdiğimiz için vücut kompozisyonumuzda da birçok değişim oluşur. Çoğu kişi oruç zamanında kendini korumaya alır ve uzun süren açlık sonrası aşırı yeme ile halsizleşip spor yapmayı ihmal eder. İftar öncesinde olmamak kaydı ile spor ve beslenme konusunda önereceğim beş adımı uygularsanız, vücut su kitlesini koruyup yağ yakımı ile kas gelişimini artıran hormonları aktive ederek daha sağlıklı bir Ramazan geçirebilirsiniz.

  ADIM 1

  Haftada üç kez kardiyo yapın. Kardiyo, nabzınızı yükselten ve yağ yakımına yardımcı olan fiziksel aktivitelerdir. Yağ yakımına destek vermek için genelde haftada en az beş kez kardiyo yaparak kas kitlenizi artırıp yağlanmayı önleyebilirsiniz. Araştırmalar oruç tutarken haftada üç kere kardiyo yapmanın yeterli olduğunu belirtiyor. Kardiyo süresince en az 1 litre su içmeyi de ihmal etmeyin. Unutmayın, spor süresince vücudumuz ve kaslarımız çok su kaybeder. Bunu da yerine koymanın en doğru yolu bolca su içmekten geçer.

  ADIM 2

  Haftanın bir günü ağırlıkla birlikte fonksiyonel antrenmanları ihmal etmeyin. Gün içerisinde üç ana, bir ara öğün yemediğiniz takdirde metabolizma hızınızın düşüp kilo vermenizin daha zor olduğunu biliyorsunuz. Muzunuzu yedikten biraz sonra antrenmanınıza başlayabilirsiniz.

  ADIM 3

  Ramazan boyunca günlük kalori limitinizin altına düşmeyin. Günlük aldığınız kalori limitinin altına düşerseniz, spor sırasında parçalanan kaslarınız kendini onaramaz ve kas kitleniz azalır. Kilo vermek için kalorinizi kısıtlamayın. Onun yerine proteini bol olan yağsız et çeşitleri, derisiz tavuk ve hindi, yumurta, peynir, süt, ayran, yoğurt gibi yiyecekleri tercih ederek kaslarınızın onarımını güçlendirebilirsiniz.

  ADIM 4

  Su kaybetmeyin. İftar sırasında bol su içmezseniz, spor yaptığınızda sıvı kaybı nedeniyle kaslarınızın gücünde eksilme olur. Bunu önlemek için Ramazan ayı boyunca her gün en az 2-2.5 litre su içmenizi öneriyorum.

  ADIM 5

  Acı çikolatanın spor zamanı en doğru tatlı olduğunu unutmayın. Kardiyo yaptığınız oruç günlerinizde ara öğün olarak en az 20, en fazla 50 gram olacak şekilde yüzde 85'in üzerinde kakao içeren acı çikolata yiyebilirsiniz. Kötü kolesterolün artmasını engelleme özelliği de olan acı çikolata, içerdiği kalori ile de spor sonrası kas yıkımını önleyecek desteği vücudunuza sağlayacaktır.

  GÜNÜN SAĞLIĞI İYİLEŞTİRİCİ FORMÜLÜ

  kardiyo yapmadan önce sporda hem konsantrasyonu artıran, hem de dayanıklılığı destekleyen soğuk kahve tarifimi paylaşmak istiyorum. Önerim, spordan 15 dakika önce 400 ml. olarak tüketmeniz.

  Malzemeler

  1 çay bardağı demlenip filtre edilmiş kahve 300 ml. ekstra light süt 20 gr. bitter çikolata Yarım muz

  YAPILIŞI

  Mutfak robotunda demli filtre kahve, ekstra light süt, rendelenmiş bitter çikolata ve muzu dört parça buz ile beraber çekin.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir