Petrol
91.83
0.03%
Euro
18.3215
-1.21%
Dolar
18.5825
0.06%
Altın
1.018
-1.20%
Borsa
3448
0.00%
Bitcoin
371.785
-1.08%
18ºC
İstanbul
Bulutlu 18 C

  Recep Akdağ: Hap içerek zayıflamayın

  Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Obezite Mücadele Hareketi’yle ilgili bir basın toplantısı yaptı.
  • 28.06.2012 - 11:35
  Recep Akdağ: Hap içerek zayıflamayın

  Recep Akdağ: Hap içerek zayıflamayın #1

  Şişmanlık ve hareketsizlikle ilgili toplumda farkındalık oluşturmak istediklerini anlattı. Vatandaşlara, 'vücut kitle indeksinizi hesaplayın' diyen Akdağ, günde 10 bin adım atmalarını ve porsiyonlarını küçültmelerini önerdi.

  ADIM ÖLÇER DAĞITILACAK

  Vatandaşların günde 10 bin adım atmalarını sağlamak üzere aile hekimleri aracılığıyla 'adım ölçer' dağıtmak istediklerini belirten Akdağ, bunun için konuyu Bakanlar Kurulu'na götüreceğini söyledi.

  HEDEF 5 PUAN DÜŞÜRMEK

  Bakan Akdağ, 'Obezite Mücadele Haraketi' ile hedeflerinin toplumda yüzde 30 olan şişmanlık oranını, 2015 sonuna kadar yüzde 25'e indirmek olduğunu açıkladı. Şişmanlıkla mücadelenin sigarayla mücadeleden daha zor olduğunu bildiğini, 5 puanlık bu düşüşün iddialı bir hedef olduğunu anlatan Akdağ, bu hedefe ulaşmak için ellerinden geleni yapacaklarını vurguladı.

  HAPLA ZAYIFLAMAYIN!

  Bakan Akdağ, ayda 10 kilo verdiren diyetlerin de 'zayıflama hapı' adıyla satılan bitkisel ürünlerin de sağlıklı olmadığına dikkat çekti. "Hap içerek değil, az yiyerek çok hareket ederek zayıflayın" diyen Akdağ, Tarım Bakanlığı izni ile 'gıda' olarak piyasaya giren ama 'ilaç' formatında satılan bu tür ürünlere karşı yeni önlemler üzerinde durduklarını açıkladı. Hem vatandaşı hem de medya organlarını sağlığı tehdit eden bu ürünlere karşı dikkatli olmaya çağırdı. "Özellikle medya organları bu şarlatanlara fırsat vermemeli" dedi.

  Vücut kitle endeksi hesabına göre 25'in üstünde çıkanlar 'şişman', 30'u aşanlar ise 'obez' sayılıyor. Bakan Akdağ'ın 'şişman', Müsteşar Nihat Tosun'un 'obez' çıktığı hesapta Sağlık Komisyonu Başkanı Prof. Cevdet Erdöl ise 'normal' çıktı.

  Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Obezite Mücadele Hareketi'yle ilgili bir basın toplantısı yaptı. Şişmanlık ve hareketsizlikle ilgili toplumda farkındalık oluşturmak istediklerini anlattı. Vatandaşlara, 'vücut kitle indeksinizi hesaplayın' diyen Akdağ, günde 10 bin adım atmalarını ve porsiyonlarını küçültmelerini önerdi. "Asansör yerine merdiven kullanın. Arabanızı evinizin veya işinizin hemen önüne park etmeyin; otobüsten bir önceki durakta inin ki yürüme mesafeniz artsın" dedi.

  BAKAN OBEZDİ ŞİŞMAN OLDU

  1 yıl önce vücut kitle indeksi 30 olan Bakan Akdağ, bu süre içinde 10 kilo vererek indeksini 27'ye düşürdüğünü açıkladı. 5-6 kilo daha vererek indeksini 25'e indireceğini belirten Akdağ, vatandaşın da sağlıklı yaşamak için mutlaka bu hesabı yapması gerektiğini söyledi. Kahvaltılı basın toplantısında bakanın tabağına dereotu, biber, domates, marul, roka ve bir adet biber dolma aldığı görüldü. Akdağ, insanların sağlıklı olan her türlü yiyeceği yiyebileceğini ancak porsiyonuna dikkat etmesi gerektiğini vurguladı. "Bir tane baklava yemenizde sakınca olmaz ama 5 tane baklava yiyorsanız sorun olur" dedi.
  Akdağ, az yemenin yanı sıra mutlaka hareket edilmesi gerektiğini söyledi. "Günde 30 dakika yürüyün veya başka bir spor yapın. Hiç değilse iki günde bir yürüyün" diyen Akdağ, asansör kullanmak yerine merdivenin tercih edilmesini istedi. Arabayı iş veya evin hemen önüne değil bir miktar uzağa park etmeyi önerdi.

  Bakan Akdağ'dan sağlıklı kilo önerileri:

  - Un, şeker, yağ içerikli yüksek kalorili yiyecekleri az tüketin.
  - Porsiyonlarınızı küçültün.
  - Bol sebze yiyin.
  - Günde yarım saat yürüyün veya spor yapın.
  - Asansör yerine merdiven kullanın.
  - Arabanızdan veya otobüsten erken inin, böylece yürüme mesafenizi artırın.
  - Bol su tüketin. Şekerli, gazlı içeceklerden uzak durun, çocuklarınızı da uzak tutun.


  Görüş Bildir