Euro
15.2716
0.84%
Dolar
13.4717
0.71%
Altın
793.5920
0.46%
Borsa
2,011.16
-0.15%
Bitcoin
495.999
1.16%
1ºC
İstanbul
Hafif kar 1 C
  Rizeli aile 200 yıl sonra bir oğlunu askere gönderdi

  Rizeli aile 200 yıl sonra bir oğlunu askere gönderdi

  Boy kısalığı nedeniyle yaklaşık 200 yıldır kimsenin askerlik yapamadığı Rizeli Sarıyer ailesinin bir çocuklarının, askerlik yaparak tezkere alması, köyde coşkuyla karşılandı.
  • 17.11.2014 - 13:53

  rize

  Çayeli ilçesine bağlı Çilingir köyünde yaşayan ve ortalama 90 ile 110 santimetre aralığındaki boyları nedeniyle aileden hiçbir erkeğin askerlik yapamadığı Sarıyer ailesinin bu özlemi, yaklaşık 200 yıl sonra Resul Sarıyer'in askere gitmesiyle sona erdi.

  AİLEDEKİ İLK UZUN ERKEK

  Ailenin ilk uzun boylu erkeği olan 1,75 metre uzunluğundaki Resul Sarıyer (22), Aydın ve Muğla'nın Datça ilçesinde er olarak askerliğini yaptıktan 12 ay sonra köyüne döndü. Sarıyer ailesi, yıllardır süren askerlik özlemini çocuklarının vatani görevini yapıp döndükten sonra düzenledikleri şenlikle kutladı. Köydeki yaş çay alımevinde düzenlenen şenliğe Sarıyer ailesi, akrabaları ve köylüler katıldı. Kısa boylu oldukları için askere gidemeyen İsmail ve Yaşar Sarıyer de kardeşleri Resul Sarıyer ile birlikte tulum eşliğinde horon oynadı.

  Rizeli aile 200 yıl sonra bir oğlunu askere gönderdi #2

  "HERKES BENİ BEKLİYORDU"

  Askerliğini tamamlayarak köyüne dönen Resul Sarıyer, yaptığı açıklamada, farklı duygular yaşadığını belirterek, "Babam, dedem ve daha birçok kişi 200 yıldır askere giden olmadı, bana nasip oldu askere gitmek. Herkes beni bekliyordu, hayırlısı ile gittik bitirdik ve geldik. Vatan sevgisi çok güzel bir şey, çok zor tarif etmek" diye konuştu. Ailede herkesin kendisinin askere gidip gelmesini beklediğini dile getiren Sarıyer, ağabeyleri, annesi ile ailedeki herkesin hep "Resul büyüsün askere gitsin gelsin" diye konuştuklarını söyledi.

  "KEŞKE BABAM DA GÖRSEYDİ"

  Sarıyer, askerlik yaptığı için çok mutlu olduğunu anlatarak, "Bizim ocaktan askerlik yapan bir adam çıksın' diyorlardı. Biz de gidip yaptık. Vatan borcu zor değil ama annemi özledim. Keşke babam yaşasaydı ve benim askerlik yaptığımı görseydi. Askerlik başka bir duygu" dedi. Anne Fatma Sarıyer de Allah'a şükrettiğini ifade ederek, "Sevinçliyim Allah nasip etti, askerliğini yaptı geldi. Askere gönderdikten sonra insan çok merak ediyor, çok dua ettim. Bitirdi ve geldi, çok sevinçliyim" diye konuştu.

  Rizeli aile 200 yıl sonra bir oğlunu askere gönderdi #3

  "HİÇBİRİMİZ GİDEMEDİK"

  Kısa boylu olduğu için askerliğin yapamayan İsmail Sarıyer de kardeşini askere sevinçli gönderdiğini belirterek, tezkeresini de aynı şekilde sevinçle karşıladıklarını anlattı. Ağabey Sarıyer, kardeşiyle gurur duyduğunu vurgulayarak, "Ne babam, ne dedem, ne ben, ne de diğer kardeşim gitti. Keşke hepimiz gidebilseydik" ifadesini kullandı. Yaşar Sarıyer de kardeşi gibi askere çok gitmek istemesine rağmen boyundan dolayı gidemediğini belirtti.

  "ASKER BEKLEMEK GÜZEL BİR ŞEY"

  Aileden herkesin askerlik yapmak istediğini dile getiren Yaşar Sarıyer,"Aileden herkesin askere gitmesini çok isterdim. Kardeşim gitti geldi sevinçliyim. Vatanı beklemek asker beklemek çok güzel bir şey. 12 ay boyunca gün sayıyorsun, bazen saatlere bakıyorsun. Çok özel duygular yaşadım. Kardeşimi giderken neşeyle uğurladım, gelince de neşeyle karşıladım." ifadelerini kullandı.

  Rizeli aile 200 yıl sonra bir oğlunu askere gönderdi #4

  EN SON ASKERE GİDEN GERİ GELMEMİŞ

  Sarıyer ailesinin en yaşlı üyesi Sebahat Çakır da ailede 200 yıldır askere giden kimsenin olmadığını dile getirerek, aileden en son askere giden kişinin de geri dönemediğini söyledi.


  Görüş Bildir