Petrol
93.71
-0.04%
Euro
18.4364
0.40%
Dolar
18.5728
-0.29%
Altın
1.027
0.21%
Borsa
3484
0.00%
Bitcoin
379.336
0.16%
14ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 14 C

  Rizeli arı kovanlarını ayıdan korumak için ev yaptı

  İkizdere ilçesinde ayıların kovanlarına sürekli zarar vermesi üzerine kendine has çözüm üreten Mehmet Bayraklı isimli kişi, arıları için 4 metre yükseklikte ev yaparak kovanlarını koruyor.
  • 04.10.2014 - 17:20
  Rizeli arı kovanlarını ayıdan korumak için ev yaptı

  Rizeli arı kovanlarını ayıdan korumak için ev yaptı #1

  Güneyce köyünde geçimini arıcılıkla sağlayan 56 yaşındaki Bayraklı, ayıların kovanlarına sürekli saldırarak zarar vermesi üzerine çözümü "arı evi" yapmakta buldu.

  4 METRE YÜKSEKLİKTE YAPTIĞI EV İLE KOVANLARINI AYILARDAN KORUYOR

  Arılarını ayılardan korumak için 4 metre yükseklikte bir ev yapan Bayraklı, bu sayede istediği organik balı üreterek kilogramını 300 liraya satıp geçimini sağlıyor. Yaptığı eve seyyar merdivenle çıkan Bayraklı, işini tamamladıktan sonra merdiveni de yanında götürerek arılarını olası zarardan korumaya çalışıyor.

  "EVE MERDİVEN DAHİ YAPMADIM"

  Bunun üzerine çözüm yolu aradığını dile getiren Bayraklı, "10 bin lira harcayarak arılarım için ev yaptım. Kovanları 4 metre yüksekliğinde bir yere koydum. Kimse çıkmasın diye evime merdiven dahi yapmadım. Ben bile eşimle geldiğim zaman merdiveni alıp geliyorum. Arılarımı bu şekilde rahatlıkla burada bırakabiliyorum" diye konuştu.

  Rizeli arı kovanlarını ayıdan korumak için ev yaptı #2

  "ARKADAŞLARIM BANA DELİ DİYOR"

  Arkadaşlarının kendisine "Dağların başında ne yapıyorsun" diye serzenişte bulunduğunu söyleyen Bayraklı, şöyle devam etti;

  " Arkadaşlarım bana deli diyor. Dağın başında arılar için ev mi yapılır diye bana deli diyorlar. Umurumda değil. Hem beğeniyorlar hem de eleştiriyorlar. Gören herkes de yapmak istiyor ama beceremiyor. Bu iş heves işidir. Azmin olmadığı yerde başarı olmaz. Bende de Karadeniz inadı var. Yapacağım dediğim şeyi yaparım. Çünkü arıcılığı çok severek yapıyorum. Hele de kara kovan balını bal verse de vermese de yapmaktan çok mutlu oluyorum."

  Rizeli arı kovanlarını ayıdan korumak için ev yaptı #3


  Görüş Bildir