Petrol
112.91
0.78%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
474.667
0.20%
14ºC
İstanbul
Açık 14 C

  Şanlıurfa'da fıkra gibi sokak kapısı

  Siverek'te, ters takılan ve dışarıdan açılan bir evin bahçe kapısı görenleri şaşırtıyor.
  • 27.11.2013 - 13:26
  Şanlıurfa'da fıkra gibi sokak kapısı

  Şanlıurfa da fıkra gibi sokak kapısı #1

  Şirinkuyu Mahallesi'nde oturan tarım işçisi 3 çocuk babası Eyüp Alan, avlulu ve tek katlı olan evlerinin tahta olan kapısını güvenlik amacıyla 4 ay önce değiştirmeye karar verdi. Alan, bunun üzerine ilçedeki bir demirci ustasına giderek evine kapı yapması için anlaştı. İddiaya göre, demirci ustası yaptığı demir kapıyı Alan ailesinin yaşadığı eve gelerek aceleyle taktı. Ancak, kapının kilit bölümü evin avlusunda, içten açmaya yarayan sürgüsü ise sokak tarafında kaldı.

  'PARA İSTEYİNCE DEĞİŞTİREMEDİK'

  Görenleri şaşırtan kapının ters olduğunu takıldıktan sonra fark eden Alan ailesi, demirci ustasından yanlışlığı gidermesini istedi. İddiaya göre, demirci ustası yanlışlığın ailenin dikkatsizliğinden kaynaklandığını ileri sürüp kapıyı yeniden değiştirmek için ek ücret istedi. Ek ücreti paraları olmadığı için ödeyemeyen Alan ailesi, kapıyı mevcut haliyle kullanmaya başladı.

  KOMŞULAR KAPIYI AÇIYOR

  Sokaktan geçenlerin kapıyı rahatlıkla açarak girebildikleri evde yaşayan Ayfer Alan, zaman zaman çocukların oyun oynarken kapıyı sürgüledikleri için dışarı çıkamadıklarını söyledi. İçeride kilitli kalınca duvarı aşarak ya da komşularından yardım isteyerek dışarı çıkabildiklerini anlatan Alan, '4 ay önce ırgatlık için şehir dışına gidecektik. Tahta olan kapıyı güvenli olsun diye demir kapıyla değiştirmek istedik. Eşim demirci ustasına kapı yaptırdı. Aceleyle kapı takıldıktan sonra ters yapıldığını fark ettik. Demirci ustası hatayı gidermek için bizden ek para isteyince böyle kaldı. Şimdi sokaktan geçenler içeri rahatça giriyor, biz dışarı çıkmak için içeriden anahtarla kapıyı açarak sokağa çıkıyoruz. Bazen çocuklar kapıyı sürgülüyor, o zamanlarda da komşularımızdan yardım istiyoruz. Evden hep birlikte çıkacağımızda ise eşim içeriden kapıyı kilitliyor ve bahçe duvarından atlayarak dışarı çıkıyor. Bu duruma biz alıştık ama gören herkes şaşırıyor. Maddi durumumuzu biraz düzeltirsek, bu kapıyı da düzelttireceğiz' dedi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir