Petrol
85.23
-2.24%
Euro
18.1703
0.07%
Dolar
18.5185
0.07%
Altın
989.84
0.19%
Borsa
318
0.00%
Bitcoin
368.308
1.57%
24ºC
İstanbul
Açık 24 C

  Santranç turnuvasında dekolte yasağı mat oldu

  Avrupa Bireysel Kadınlar Satranç Şampiyonası'nda, kadın satranç sporcularına getirilen dekolte yasağı uygulanmadı.
  • 11.03.2012 - 10:26
  Santranç turnuvasında dekolte yasağı mat oldu

  Santranç turnuvasında dekolte yasağı mat oldu #1

  Kadın satranççılar kıyafet kısıtlamasına aldırmadı 2012 Avrupa Bireysel Kadınlar Satranç Şampiyonası, Gaziantep'te The Anatolian Otel'de başladı. 24 ülkeden 103 sporcu, Avrupa Şampiyonu olabilmek için 19 Mart'a kadar ter döküp, maçlar yapacak. Ancak şampiyonaya kıyafet yönetmeliği damgasını vurdu. Turnuvaya katılan kadın oyunculara yeni yürürlüğe giren kıyafet yönetmeliği anlatılsa da "Gömlekli oyuncu ancak bir ve ikinci düğmesini açabilir", "Elbiseler delikli olamaz, " Topuklu ayakkabı giyilmemeli " gibi maddelere oyuncular aldırış etmedi.

  DİKKATİN DAĞILMAMASI

  Türkiye Satranç Federasyonu Genel Sekreteri ve Başhakem Erdem Uçarkuş, yönetmelikle ilgili şunları söyledi: "Dünya Satranç Birliği'nin 2 ay önce aldığı kararla bu yönetmelik yürürlüğe girdi. İlk kezGaziantep'te uygulanıyor. Amacımız sporcuların giysilerine karışmak değil. Onlar zaten turnuvalarda ne giyeceklerini bizden daha iyi biliyor. Bazı turnuvalarda üzerinde dini semboller bulunan giysiler, şapkalar ya da yırtık pantolonlar giyerek karşısındaki sporcunun dikkatini dağıtmaya yönelik hareket edenler oluyor.

  Bu nedenle bu karar alındı. Önemli olan sporcuların dikkatinin dağılmaması. Satranç ciddi bir spordur. Amaç, kadın sporcuların seksi giyinerek erkeklerin dikkatini dağıtmasını engellemek değil, satrancın saygınlığına yakışır, uygun kıyafetlerle turnuvalara katılmalarını sağlamak."

  Mini etek ve 2 düğme yasağı

  Dünya Satranç Federasyonu'nun yönetmeliği, Gaziantep'te 1-19 Mart tarihlerinde düzenlenen Avrupa Kadınlar Satranç Şampiyonası'nda uygulanmaya başlandı. İşte yönetmelikte yer alan kılık kıyafete ilişkin bazı maddeler:

  Yönetmeliğe göre kadın sporcuların etekleri en çok dizin 10 santi metre üzerinde olabilecek, daha kısa olamayacak. Gömleklerin sadece ilk ve ikinci düğmeleri açık tutula bilecek. Avrupa Satranç Birliği Genel Sekreteri Sava Stoisavljevic, yeni yönetmeliğin kadın sporcuların seksi giyinerek erkeklerin dikkatini dağıtmasını engellemek amacıyla değil satrancın saygınlığına yakışır, "uygun" kıyafetlerle turnuvalara katılmalarını sağlamak için hazırlandığını söyledi.


  Görüş Bildir