Dolar
6.8597
0.1006%
Euro
7.7279
0.3154%
Altın
1775.06
-0.0157%
Borsa
115748.47
-0.9916%
G. Altın
392.135
0.2046%
Bitcoin
62784.75
0.0912%
26ºC
İstanbul
Açık 26 C

  Sarai Sierra'nın ailesi: Laz Ziya'yı affettik

  Tatil için geldiği İstanbul'da Laz Ziya lakaplı Ziya Tasalı tarafından öldürülen ABD'li Sarai Sierra'nın karar duruşmasına sayılı günler kala, ailesi katili affetti.
  • 22.06.2014 - 08:47

  Sarai Sierra'nın ailesi: Laz Ziya'yı affettik #1

  Sarai Sierra'nın ailesi: Laz Ziya'yı affettik #2

  ABD'li Sarai Sierra fotoğraf çekmek için 7 Ocak’ta İstanbul'a geldi. Ailesi kendisinden 21 Ocak’tan itibaren haber alamayınca emniyet harekete geçti. Günler süren çalışmalar sonunda Sierra'nın cesedi 2 Şubat 2013 günü Sarayburnu’ndaki surlarda bir dehlizde bulundu. İki çocuk annesi Sierra başına aldığı darbelerle hayatını kaybetmişti. Polisin kameralardan tespit ettiği katil zanlısı ‘Laz Ziya’ lakaplı Ziya Tasalı hakkında mahkeme 9,5 aylık yargılamanın ardından Salı günü karar verecek. Davayı avukatları Ceren Şarman aracılığıyla takip eden Sierra'nın ailesi ilk kez Akşam'a konuştu. Anne Betziada ve baba Dennis Jimenez kızlarının ardından yaşadıklarını anlatarak süreci değerlendirdi.

  TÜRK POLİSİ İYİ İŞ ÇIKARDI

  Sarai'nin katil zanlısı Tasalı'nın yakalanması için Türk yetkililerince gerekli özen gösterildi mi?

  Türk polisi kızımızı bulma konusunda çok iyi bir iş çıkardı. Ancak davanın mahkemeye taşınması süresi uzadı. Önce Ziya Tasalı’yı sorgulamak istediler. Sonra Tasalı’nın avukatı ortadan kayboldu. Daha sonrasında ise savcı dava için yeterince hazır olmadığını söyledi. Savcının hazırlanmak için aylarca zamanı vardı ancak bir türlü hazır olmadı.

  Türk yetkililerden sizi arayan oldu mu?

  Davaya ilişkin Türk yetkililerle ayrıca bir iletişim kurmadık. Ancak Avukat Ceren Şarman bizimle çok ilgilendi. Biz Ceren’i artık aile dostumuz olarak kabul ediyoruz.

  DAVA NİYE BU KADAR UZADI

  9,5 aydır devam eden dava süreci?

  Kocam ve ben davanın neden bu kadar uzadığını merak ediyoruz. Katil kızımızı öldürdüğünü televizyonlarda bile söyledi. Uzamaması için daha ne gerekiyordu? Ziya Tasalı'nın mahkemeye ulaşan sağlık raporunda akıl sağlığının yerinde olduğu tespit edildi. Bir suç işlendiği zaman kullanılan ilk savunma zanlının akıl sağlının yerinde olmadığı yönünde olur. Bu davada da böyle oldu.

  Sarai Sierra'nın ailesi: Laz Ziya'yı affettik #3

  BİR NEFRETİMİZ YOK!

  Ziya Tasalı'nın ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırılması acınızı hafifletir mi?

  Tasalı’ya verilecek ceza Türk hukukundaki en yüksek ceza olmalı. Ancak nefret beslemiyoruz. Biz kurtarıcı İsa Mesih’in bağışlayıcılığına sığınıp Ziya’yı affettik.

  Ziya Tasalı'nın ailesinden arayan oldu mu?

  Ailesi bizimle iletişime geçmedi. Ancak eğer geçselerdi Ziya’yı affettiğimizi, onların bu suçtan sorumlu olmadığını söylerdik.

  ANNELER GÜNÜ ÇOK ACIYDI

  Anneler gününü nasıl geçirdiniz?

  Anneler Günü benim için çok acı geçti. Tek yapabildiğimiz Sarai’nin mezarına gidip mezar taşına güller koyabilmekten ibaret. O gün çocuğum ve torunlarım bize geliyorlar ve Anneler Günü’nü bu şekilde geçiriyoruz. Bir gün cennette Sarai’yi göreceğimizi biliyoruz.

  EŞYALARINA DOKUNMAK ÇOK ZOR

  Sarai’nin eşyalarını dağıttınız mı yoksa saklıyor musunuz?

  Sarai’nin eşyalarını ve kıyafetlerini halen saklıyoruz. Onun giydiği kıyafetlere ya da ayakkabılara dokunmak çok zor ve çok acı verici. Kokusu halen kıyafetlerinin üzerinde.

  TÜRKİYE'YE GELİRİM

  Yaşadığınız olay sizi Türkiye'ye karşı nasıl etkiledi? Buraya gezmek ya da tatil yapmak için gelir misiniz?

  Türk polisi bize çok kibar davrandı. Arkadaşlarını ve aile üyelerini kaybedenlerin kurduğu bir vakıf kızımın fotoğrafını bir otobüsün her tarafına yapıştırdı. Sarai’yi bir tabuta koyup sokaklarda yürüdüler. Bu iyilikleri asla unutmayacağım. Dualarımda her zaman Türk insanı olacak. Ben daha önce Sarai’yle Skype üzerinden görüşüyordum ve kızım bana Türkiye’deyken çektiği güzel fotoğrafları heyecanlı bir şekilde gösterdi ve anlattı. Türkiye’ye yeniden gelebilir miyim bilmiyorum. Ancak gelirsem Sarai’nin gezdiği yerleri görmek için gelirim.

  KALBİMİZ PARÇALANDI

  Sarai'nin uyuşturucu kuryesi olduğu iddiaları için ne düşünüyorsunuz?

  Medya Sarai hakkında çok fazla yalan haber üretti. Çıkan haberleri her okuduğumda kalbim parçalandı. Medya bu haberleri yaparken kızım pis bir mağaradaydı.

  Sarai Sierra'nın ailesi: Laz Ziya'yı affettik #4

  İKİNCİ MEKTUP YOLDA

  Ziya Tasalı'nın yargılandığı İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkeme'sine daha önce 2 sayfalık mektup gönderen Jimenez Ailesi, kararın ardından ikinci bir mektup daha yazacak. Katili Ziya Tasalı’nın cezası ise salı günü belli olacak. 

  Görüş Bildir