Euro
10.1632
0.45%
Dolar
8.6605
0.39%
Altın
493.63
0.28%
Borsa
1.388
0.2%
Bitcoin
366.494
-2.29%
21ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 21 C

  Sarışın kadınlarla ilgili bilimsel açıklama

  Bilim adamlarından şaşırtan açıklama: Erkekleri tavlamak için evrimleştiler
  • 18.04.2012 - 14:15
  Sarışın kadınlarla ilgili bilimsel açıklama

  Sarışın kadınlarla ilgili bilimsel açıklama #1

  Erkeklerin sarışın kadınları daha çekici bulduğu şimdiye kadar hep bir şehir efsanesi olarak kabul edildi. Ancak yapılan bir araştırma bunun bilimsel gerçeklere dayandığını ortaya koydu.

  Evolution and Human Behaviour (Evrim ve İnsan Davranışları) adındaki bilimsel dergide yayınlanan araştırmaya göre, Kuzey Avrupa'daki sarışın kadınların evrimi bundan 10 ila 11 bin yıl öncesine yani Buz Çağı'na dayanıyor.

  ERKEK KITLIĞI OLUNCA...

  Kanadalı antrapolog Peter Frost tarafından yapılan araştırmalara göre, Buz Devri sırasında büyük hayvanların avlanması sırasında pek çok erkek hayatını kaybetti. Bu da hem erkeklerin sayısını azalttı hem de eşinden yiyecek bekleyen kadınların sayısını arttırdı.

  Araştırmaya göre, normalde nüfusa oranı çok düşük olan sarışın saç ve renkli göz mutasyonu taşıyan kadınların sayısı bu sürede belirgin biçimde arttı. Araştırmaya göre bu artışın sabebi sarışınların kendisini besleyecek erkek bulma şansının artması.

  Bu araştırma ile sarışın olmanın 10 bin yıl önce seçilmek için avantaj sağlayan bir unsur olduğunu ortaya koyuyor. Peki modern zamanlarda durum ne?

  İŞLER DEĞİŞTİ

  Geçen yıl Londra'daki City Üniversitesi tarafından yapılan bir başka araştırma ise sarışın olmamnın artık o kadar da avantajlı olmadığını ortaya koydu. Araştırmaya göre günümüz erkekleri, esmer ve kızıl saçlıları sarışınlardan daha etkileyici buluyor.

  DIŞ DEĞİL İÇ GÜZELLİK VE ZEKA

  Uzmanlar bu durumu, zaman içinde erkeklerin fiziksel görünümdem çok zeka ya da duygusal özelliklere değer verdiğinin göstergesi olarak değerlendiriyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir