Dolar
6.8569
0.0247%
Euro
7.8275
0.0153%
Altın
1810.75
0.0127%
Borsa
117741.1
0%
G. Altın
399.157
0.037%
Bitcoin
63130.98
-0.4229%
19ºC
İstanbul
Güneşli 19 C

  Şekerden tatlı ve kalorisiz bitkinin ilk hasadı yapıldı

  Deneme ekimi yapılan ve şekere oranla 300 kat daha fazla tatlandırma özelliği bulunan ama içerisinde hiç kalori bulundurmayan Stevia'nın ilk hasadı Rize’de gerçekleştirildi.
  • 29.06.2014 - 09:38
  Şekerden tatlı ve kalorisiz bitkinin ilk hasadı yapıldı

  ÇAYKUR Genel Müdürlüğü tarafından geçtiğimiz yıl fideleri yurt dışından getirilen ve Çaykur Araştırma Enstitüsü bahçelerinde deneme ekimi yapılan Stevia bitkisi hasat olgunluğuna ulaştı.

  Şekerden tatlı ve kalorisiz bitkinin ilk hasadı yapıldı #1

  BEKLENİLENİN ÜZERİNDE VERİM ELDE EDİLDİ

  Az güneş ve bol su isteyen bitkinin deneme üretiminde beklenilenin üzerinde bir verim elde edildi. Yaprak analizleri ise istenilen düzeyin üzerinde çıktı. 

  İLK HASAT GERÇEKLEŞTİRİLDİ

  İlk 'Stevia' hasadı ÇAYKUR Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu gerçekleştirdi. Sütlüoğlu, bir dönüm alanda çay oranında Stevia yetiştirilebileceğini belirterek, “Bir yıl önce bitkiyi deneme amaçlı diktik. Bir yılını doldurdu. İlk hasadını gerçekleştirdik. 4-5 yıl verimlilik ömrü olan çalı türü bir bitki. Bir dönümden bin 500 ile 2 ton arasında ürün elde edilebiliyor. Tatlandırıcı özelliği normal şekere göre 10 kat daha fazla. Sıvılaştırılmış şekere göre ise 300 kat daha fazla. Ama şekerin olumsuz özelliklerini taşımayan, şeker içermeyen, hiç kalori barındırmayan çok sağlıklı bir tatlandırıcı” dedi.

  Şekerden tatlı ve kalorisiz bitkinin ilk hasadı yapıldı #2

  YÜKSEK VERİM ELDE EDİLDİ

  Sütlüoğlu, deneme üretimi sonuçlarının sevindirici olduğunu ifade ederek “Çok güzel bir deneme ekimi oldu. Yaprak değerleri çok yüksek çıktı. Diğer bölgelere göre verim yüksek. Aşırı güneşten etkileniyor. Bizim bölgemizde genelde hava kapalı olur. İstediği bol su ise çoy yağış alan bir ilde bulunduğumuz için doğal olarak sağlanıyor. Bitki -7 dereceye kadar yaşayabiliyor. Deneme üretiminde bir kışı geride bıraktık ve bitkinin zarar görmediğini tespit ettik. Bu denemeler bölge insanı için yaptığımız denemelerdir. Bu konuda öncülük yapmak istiyoruz. Sonular çok güzel ve umut verici. Çalışmalarımıza devam edeceğiz” diye konuştu.

  Şekerden tatlı ve kalorisiz bitkinin ilk hasadı yapıldı #3

  DÜNYADA GENİŞ BİR PAZARA SAHİP

   Sütlüoğlu, Stevia’nın dünyada aranan bir ürün olduğunu ve geniş bir pazara sahip olduğunu da kaydederek “Yerden makasla budanıyor. Çaydan çok daha kolay. Kurutuluyor, kurutulduktan sonra yaprak toz haline getirilip kullanabiliyor. Şeker gibi kimyasal işlemlerden geçirdikten sonra kullanılabiliyor. Dünya piyasalarında değeri çok yüksek bir ürün. Sağlıklı olduğu için şekere kıyasla tercih ediliyor. Tüm dünya da pazarı var. Dünya üzerinde üretimi çok kısıtlı. Bölgemiz için çok önemli bir gelir kaynağı olabilir” ifadelerini kullandı.

  Görüş Bildir