Petrol
111.81
2.47%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
487.478
2.94%
15ºC
İstanbul
Açık 15 C

  Sevgililer Günü için solmayan gül yaptılar

  Isparta’da Sevgililer Günü'ne özel cam tüp içinde 45 gün canlı kalabilen gül üretildi.
  • 31.01.2012 - 13:34
  Sevgililer Günü için solmayan gül yaptılar

  Sevgililer Günü için solmayan gül yaptılar #1

  Süleyman Demirel Üniversitesi bünyesindeki Gül Araştırma Merkezi ile ortak yürüttüğü proje kapsamında cam tüp ve kavanoz içinde 45 gün canlı kalabilen 'gül' üretildi.

  SEVGİLİLER GÜNÜ'NDE PİYASAYA SUNULACAK

  Gülbirlik Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Demir ve Genel Müdürü Hasan Çelik, yeni ürünlerin tanıtımını ilk olarak Isparta Valisi Memduh Oğuz'a yaptı. Oğuz'a makamında yeni ürünleri tanıtan Çelik, Araştırma Merkezi'yle birlikte uzun süreden beri üzerinde çalıştıkları 'kavanozda gül yetiştirme' projesinde mutlu sona ulaştıklarını kaydederek, kavanozdaki gülün 14 Şubat Sevgililer Günü'nde piyasaya sunulacağını söyledi.

  Kavanozda yetiştirilen gülün 45 gün canlı kaldığını anlatan Çelik, "İnsanların sevdiklerine Isparta gülünü verebilmeleri için bir proje başlatmıştık. İştirakçi kuruluş olarak katıldığımız bu projede tüp içerisinde kimyasal su ile beslenen 'canlı gül' üretimi yaptık. Tüp içerisinde yaklaşık 45 günlük bir yaşam süresi var, daha sonra küçük bir toprak saksıya alınmak kaydıyla gülün ömrü devam etmekte" diye konuştu.

  RENGİNİ BELİRLEMEK MÜMKÜN

  Cam tüp içindeki gülün önemli bir özelliğinin ise verilen sıvının rengine göre renk alması olduğunu anlatan Çelik, şunları söyledi:

  "Güllerin rengini insanlar kendileri belirleyebiliyor. Tüp içerisindeki besleyici sıvının rengi ne ise, gül açtığında o rengi alıyor. Tüketicilerimizin seçimlerine yardımcı olabilmek amacıyla bu şeklide dizayn ettik. Sevgililer Günü'nde bu yeni ürünler mağazalarımızda olacak. Bizler de bu şekilde tüketici kitlemize iyi bir hizmet verdiğimiz düşünüyoruz, inşallah hayırlı olur."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir