Euro
15.3536
0.13%
Dolar
13.4486
0.08%
Altın
786.9650
0.11%
Borsa
2,085.76
0.62%
Bitcoin
574.566
-1.35%
7ºC
İstanbul
Yağmur 7 C

  Sıcaklık artıyor

  Haftasonu sıcaklık artıyor.
  • 29.08.2012 - 09:43
  Sıcaklık artıyor

  Sıcaklık artıyor #1

  Türkiye'de iki gündür etkisini sürdüren serin ve yağışlı hava yarın yurdu terk ediyor. Hafta sonu plan yapanlar planınızı bozmayın. Yarından itibaren sıcaklıklar 2-4 derece artacak.

  Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Türkiye'nin yağışlı ve serin havanın etkisine girdiğini belirterek, “Kuvvetli yağışlar, fırtına şeklinde esmesi beklenen rüzgar ve ani sıcaklık düşüşünün oluşturabileceği olumsuz şartlara karşı vatandaşlarımız dikkatli ve tedbirli olmalı” uyarısında bulundu.

  İŞTE BEŞ GÜNLÜK HAVA TAHMİNİ

  Orman ve Su İşleri Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği'nden yapılan açıklamaya göre, Bakan Eroğlu, Türkiye'nin dün akşam saatlerinden itibaren Balkanlar'dan gelen serin ve yağışlı havanın etkisi altına girdiğini bildirdi. Bir süredir mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklığının, bugünden itibaren kuzeybatı kesimlerde 10-12 derece düşeceğini kaydeden Eroğlu, kuzey, iç ve batı bölgelerde de görülecek sıcaklık düşüşünün yarından itibaren iç ve doğu kesimlerde etkisini göstereceğini ifade etti.

  YAĞIŞ 72 KİLOGRAMA, RÜZGAR HIZI 86 KİLOMETREYE DAYANDI

  Meteoroloji Genel Müdürlüğü tahminleri doğrultusunda dün akşam saatlerinden itibaren ülkenin kuzeybatı kesimlerinde sağanak ve yerel gök gürültülü sağanak yağışların görülmeye başlandığına işaret eden Eroğlu, “Şu ana kadar yapılan ölçümlere göre; İstanbul Sarıyer'de 71.6, Sakarya Karasu'da 65, Düzce Akçakoca'da 60, Zonguldak Ereğli'de 41.2, Kocaeli'de 26.2, Bartın'da 22.5 ve Düzce'de 21 kilogram yağış ölçülmüştür. Ayrıca yine tahminlerimiz doğrultusunda Kastamonu Cide'de 86, Sakarya'da 65, Kocaeli Gölcük'te 63 km/saat rüzgar hızları ölçülmüştür” ifadesini kullandı. Eroğlu, bugünden itibaren Marmara'nın doğusu, Batı Karadeniz, Orta ve Doğu Karadeniz'in kıyı kesimleri ile Kütahya, Afyon, Eskişehir, Ankara, Çankırı, Amasya ve Tokat çevrelerinde görülecek yağışların; Zonguldak, Bartın, Düzce ve Sakarya çevrelerinde şiddetli, İstanbul, Yalova, Kocaeli, Bilecik, Kastamonu, Bolu, Karabük, Sinop, Samsun çevrelerinde kuvvetli olmasının beklendiğini kaydetti.

  TAM FIRTINA BEKLENİYOR

  Hava sıcaklığının kuzeybatı kesimlerde 10-12 derece olmak üzere iç ve batı kesimlerde de azalmasının beklendiğini kaydeden Eroğlu, şunları ifade etti: “Rüzgarın, kuzey ve kuzeybatıdan, Marmara, Batı Karadeniz, Ege ve İç Anadolu'nun kuzey batısında saatte 40-60 kilometre olmak üzere kuvvetli, Batı Karadeniz kıyılarında 60-80 kilometre olmak üzere fırtına, zaman zaman da 70-100 kilometre hızla tam fırtına şeklinde esmesi bekleniyor”

  Eroğlu, yarından itibaren Batı ve Orta Karadeniz kıyıları, Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu'nun kuzeyi ile Amasya, Tokat ve Sivas çevrelerinde beklenen yağışların Giresun, Trabzon, Rize ve Hopa çevrelerinde metrekareye 25-50 kilogram olarak düşmesinin beklendiğini, rüzgarın Karadeniz kıyıları ile Güney Ege ve Batı Akdeniz kıyılarında saatte 40-60 kilometre olmak üzere kuvvetli şekilde esmesinin beklendiğini ifade etti.

  ZAFER BAYRAMI İLE BİRLİKTE HAVA DÜZELMEYE BAŞLAYACAK

  30 Ağustos Zafer Bayramı'nda yağışlı ve serin havanın etkisini kaybetmesinin beklendiğini belirten Eroğlu, Orta Karadeniz kıyıları, Doğu Karadeniz ile Erzincan, Erzurum, Kars ve Ardahan çevrelerinin sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceğinin, hava sıcaklığının Batı'da 2 ila 4 derece artacağının tahmin edildiğini vurguladı. Eroğlu, 31 Ağustos Cuma günü Orta Karadeniz kıyıları, Doğu Karadeniz ile Doğu Anadolu'nun kuzeyinin sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçmesinin beklendiğini belirtti.

  SEL, FIRTINA VE SICAKLIK DÜŞÜŞÜNE DİKKAT

  Kuvvetli yağışların, fırtına şeklinde esmesi beklenen rüzgarın ve ani sıcaklık düşüşünün oluşturabileceği olumsuz şartlara karşı vatandaşlara tedbirli olmaları uyarısında bulunan Eroğlu, şu uyarılarda bulundu: “Sel, su baskını, yıldırım, hortum, ağaç devrilmesi, çatı uçması, ulaşımda aksamalar, ani sıcaklık düşüşüne bağlı oluşabilecek sağlık sorunları konusunda ilgililer ve vatandaşlarımızın dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir”  


  Görüş Bildir