Petrol
97.08
-1.09%
Euro
18.3883
-0.07%
Dolar
17.9632
0.17%
Altın
1.035
-0.40%
Borsa
2864
0.00%
Bitcoin
440.272
-0.30%
23ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 23 C

  Şiddet gören kadına özel polis

  İstanbul'da şiddet gören 67 kadını özel polis koruyor.
  • 13.10.2011 - 06:52
  Şiddet gören kadına özel polis

  Şiddet gören kadına özel polis #1

  Gündemden düşmeyen erkek şiddetiyle mücadele için bir proje de İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden.

  Akşam'dan Ercan Sarıkaya'nın haberine göre;  Önce kadın kuruluşlarıyla bir çalışma başlatan Emniyet Asayiş Şube Müdürlüğü bünyesinde kadına şiddet birimi kurmayı planladı.

  ERKEĞE POLİS GÖLGESİ

  Ancak İstanbul polisi buradan olaylara müdahalenin zor olması, trafik ve zamanında yetişememe çekincesi nedeniyle projeyi il geneline yaydı. Proje kapsamında İstanbul polisi şimdi de 39 ilçedeki İlçe Emniyet Müdürlüklerine bağlı Asayiş Büro Amirliklerinde iki polisi şiddet mağduru kadınlara tahsis edecek. Mağdur kadınlar bu iki polis ile irtibat kuracaklar. İlçenin ekipleri de belli aralıklarla koruma altındaki kadının evinin etrafında ring yapacaklar.

  MESLEKTAŞA EĞİTİM

  Bütün işlemleri bu iki polis yapacak. Bu polisler aynı zamanda diğer polislere kadına şiddet, aile içi şiddet gibi konularda eğitim de verecek, şiddet olaylarını önlemek için bilgi toplayıp işlem yapacaklar.

  67 KADIN, KORUMA ÇAĞIRDI

  İstanbul'da 67 şiddet görmüş kadının 'Çağrı Üzerine Koruma Sistemi' ile korunuyor. Bu sistemde, kadın Gayrettepe'de bulunan Korumalar Şube Müdürlüğü'nde görevli personelin gözetiminde tutuluyor. Olası bir sıkıntı halinde hemen buradaki polislere bilgi veriliyor. Eğer çok acil bir durum olursa en yakın polis biriminden kadının evine yardım gönderiliyor.

  ŞİDDETE MARUZ KALAN KADINLAR İÇİN 'MİZİ'

  KADINA şiddet girişimcileri de harekete geçirdi. Telista Bilişim, şiddete maruz kalan kadınlar için 'Mizi' isimli cihazı Türkiye'ye getirdi. Şiddete maruz kalan kadın, elektronik harita üzerinden adım adım takip ediliyor. Kadının herhangi bir acil durum anında ise iPhone ve Android işletim sistemli telefonlar için tasarlanmış olan 'acil durum butonu'na basması yeterli. Acil durum butonuna basıldığı anda, sinyal bulunduğu yer ile birlikte izleyen kişinin telefonuna kısa mesaj ve mail yoluyla ulaşıyor. Şirket yetkilileri cihazın şiddet mağduru kadınlar tarafından kullanılması izin verilmesi için devlet kurumlarıyla iletişime geçti.

  HERKES GÜVENDE OLACAK

  Telİsta Bilişim Genel Müdürü Yetkin Polat, Mizi isimli cihazı Türkiye'ye getirmelerindeki amacı ise şöyle açıkladı: 'Türkiye'de son dönemde artışa geçen ve her gün hem görsel hem de yazılı basında sıkça gördüğümüz şiddet, kaçırılma, kayıp vakaları, beni öncelikle bu ülkenin bir vatandaşı olarak Mizi'yi herkesle paylaşmaya yöneltti. Sadece kadınlar değil çocuklar ve yalnız yaşayan yaşlılar da bu sitemle daha güvende olacak."

   

   


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir