Euro
10.2709
0.01%
Dolar
8.4554
-0.55%
Altın
501.15
0.37%
Borsa
1.441
-0.25%
Bitcoin
406.645
-3.85%
18ºC
İstanbul
Çok bulutlu 18 C

  Sokak lambaları LED armatürle değiştirilecek

  Enerji Bakanı Taner Yıldız, Türkiye genelinde kullanılan yaklaşık 6,5 milyon sokak lambasının, LED armatürlerle değiştirileceğini söyledi.
  • 17.01.2015 - 15:14
  Sokak lambaları LED armatürle değiştirilecek

  lamba

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, bakanlığının "Enerji Kaynaklarının ve Enerjinin Kullanımında Verimliliğin Artırılmasına Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılması" yönetmeliği kapsamında değerlendirmelerde bulundu.

  6,5 MİLYON SOKAK LAMBASI DEĞİŞTİRİLECEK

  Yıldız, Türkiye'de geçen yıl 255 milyar kilovat saat enerji tüketildiğini, enerjinin büyük çoğunluğunun meskenlerde ve sanayide, yüzde 3'lük bölümünün de cadde ve sokak aydınlatmasında kullanıldığını aktardı. Yönetmelik kapsamında sokak lambalarının LED armatürle değiştirileceğini anlatan Yıldız, konuşmasına şöyle devam etti:

  "Türkiye genelinde mevcut 6,5 milyon sokak lambası belli bir planlama ile değiştirilecek. Bu da bize hem yüzde 40 oranında tasarruf sağlayacak, hem de cadde ve sokaklarımız ışıl ışıl olacak. Geçen yıl sokak aydınlatmalarına toplam 1.2 milyar lira ödendi. Bu büyük bir bedel. Sokak lambalarının LED armatüre dönüşmesiyle yaklaşık 500 milyon TL tasarruf sağlanacak."

  Sokak lambaları LED armatürle değiştirilecek #2

  DAHA AZ ENERJİ TÜKETİLECEK

  Bakan Yıldız, halen kullanılan cıva ve sodyum buharlı armatürlerin ömürlerinin yaklaşık 8 bin saatle sınırlı olduğunu aktaran Yıldız, LED armatürlerin ömrünün 100 bin saate kadar çıkabildiğini söyledi.

  AYDINLATMALAR LED İLE YAPILACAK

  Bakanlık olarak yayınlayacakları yönetmelikle artık yeni tesislerde de LED armatür kullanımını zorunlu kılacaklarını ifade eden Yıldız, "Bakanlık olarak yayınlanacak yeni yönetmelikle artık yeni yapılacak tesislerde aydınlatma LED ile yapılacak. Eski tesislerde de LED dönüşümü belli bir zaman periyodunda olacak. Bunların uzunca bir garanti dönemi de olacak. Türkiye'de caddelerimiz ve sokaklarımız artık ışıl ışıl olacak ve daha az enerji tüketilecek" diye konuştu.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir