Euro
9.9831
0.11%
Dolar
8.466
0.46%
Altın
484.17
-0.39%
Borsa
1.425
0.1%
Bitcoin
403.502
0.98%
26ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 26 C

  Spor sırasında şekeriniz düştüyse derhal bırakın

  Egzersiz sırasında karşılaşabileceğiniz ciddi ve önemli bir sorun da kan şekeri düşüklüğüdür.
  • 28.04.2012 - 12:18
  Spor sırasında şekeriniz düştüyse derhal bırakın

  Spor sırasında şekeriniz düştüyse derhal bırakın #1

  Egzersiz sırasında karşılaşabileceğiniz ciddi ve önemli bir sorun da kan şekeri düşüklüğü ( hipoglisemi) dür.Hipoglisemi belirtileri şunlardır:

  · Aşırı terleme

  · Halsizlik

  · Baş dönmesi

  · Zihin bulanıklığı

  · El ve ayaklarda titreme

  · Uykuya eğilim

  · Ağız kenarlarında iğne batma hissi

  · Çarpıntı

  · Kalp atışında hızlanma

  Egzersiz sırasında bunlardan birini hissederseniz derhal egzersizi bırakın, iki-üç kesme şeker yiyin ya da şekerli bir içecek için. Bu belirtilerden birini hissetmeniz mutlaka kan şekerinizin normal sınırın altına düştüğünü göstermez. Ancak, bu durumda acil kan şekeri tayini imkanınız olmadığından, şekerinizi normalin altına düşmüş kabul ederek bir şeyler yemeniz doğru olur. Çünkü, şekerin kabul edilebilir sınırın altına düşmesi, sınırın üstüne çıkmasından daha tehlikelidir. Daha sonra doktorunuza başvurmanız doğru olur.

  EGZERSİZ SONRASINDA NELERE DİKKAT ETMELİSİNİZ

  Yukarıda belirtilen hipoglisemi belirtileri, egzersizden sonraki 12 saat içinde de ortaya çıkabilir, bu süre içinde de bu belirtilere karşı dikkatli olmanız gerekir.

  Her egzersiz sonrasında ayaklarınızı dikkatle kontrol edin ve yara, çizik, çatlak gibi bir sorun görürseniz vakit geçirmeden doktora başvurun. Bu küçük yaralar önemsenmediklerinde kalıcı ve büyük yaralara dönüşüp, sizi ve doktorunuzu uzun süre uğraştırabilirler.

  HEDEFİNİZ NE OLMALI

  Egzersiz yapmaktaki amacınız iyi bir kan şekeri kontorlü sağlayarak, kilo vermek, kalp ve damar hastalıklarından korunmak ve sonuçta diyabetle birlikte sağlıklı yaşamaktır.

  Bunu yaparken kendinize kısa ve uzun vadeli hedefler koymanız işinizi kolaylaştırabilir. Hareketsiz bir yaşam süren bir kişiyseniz, kendinizden birdenbire saatler süren bir yürüyüş ya da uzun bir koşu beklemeniz haksızlık olacağı gibi gerçekçi de olmaz.

  Umutmamanız gereken şey, egzersizin ancak sürekli ve düzenli olduğunda yararlı olduğudur. Egzersizin her iki diyabetin tedavisinde çok önemli bir yeri vardır. Doğru beslenme ve düzenli ilaç kullanımı ile birlikte sürekli, düzenli ve uygun egzersizin yapılması, diyabet hastasını bir çok sorundan koruyacak ve iyi bir kan şekeri kontrolü sağlayacaktır.

  Dr. Yaser Süleymanoğlu

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir