Petrol
86.65
-4.21%
Euro
17.8436
-1.10%
Dolar
18.414
0.52%
Altın
973.28
-1.08%
Borsa
3282
-0.41%
Bitcoin
353.346
-0.19%
20ºC
İstanbul
Açık 20 C

  Su içmek zayıflatır mı

  Su metabolizmanın hızlanmasına, sindirim sisteminin hızlanmasına ve ödemin atılmasına yardımcı olur.
  • 17.05.2013 - 10:35
  Su içmek zayıflatır mı

  Su içmek zayıflatır mı #1

  Su içmeyi unutan bir toplumuz, su yerine daha çok çay ve kahveyi tercih etmek asla suyun yerini tutamaz. Su içmek ise sizi asla zayıflatmaz. Sadece aldığınız kalorinin harcanmasına, metabolizmanın hızlanmasına, sindirim sisteminin hızlanmasına ve ödemin atılmasına yardımcı olur.

  Birçok araştırma sonucuna göre ihtiyacınız ölçüsünde su içmek metabolizmayı hızlandırmaktadır. Dolayısıyla aldığınız kalorinin harcanmasını da hızlandırmaktasınız.

  SU AÇLIK HİSSİNİZİ BASKILAR

  Beynimiz açlık hissi ile susuzluğu birbirine karıştırır, kendinizi aç hissettiğinizde hemen 1 bardak su için böylelikle daha fazla kalori alınımını önleyeceksiniz.

  Her yemekten önce su için

  Mide kapasitesine göre tokluk hissini algılamak için daha fazla yeme isteğiniz olabilir. Bu nedenle her yemek öncesi su içmek mide kapasitesini artıracağından daha fazla kalori alımınızda önlenecektir.

  Asitli içecek ve meşrubat yerine su için

  Gün içerisinde sıklıkla tükettiğiniz kalorili içecekleri ya azaltın ya da hayatınızdan çıkarın. Yerine daha çok su içtiğinizde kısa süre sonra tartıda güzel rakamlar sizi bekliyor olacak.

  Ne kadar su içmeliyiz?

  Tüketilmesi gereken su miktarı kişiden kişiye değişir. Ortalama 2,5 lt su yeterlidir ancak idrar renginize göre yeterli içip içmediğinizi anlarsınız.

  SADECE SUSAYINCA SU İÇMEYİN

  Susuzluk hissi geç algılanan bir durumdur sadece susadığınızda su içme alışkanlığınız varsa bunu değiştirmeli, düzenli aralıklarla su içmelisiniz.

  SU TOKSİT MADDELERİ ATAR

  Besinlerin sindirimi sonucu oluşan artık maddelerin atımını hızlandırır, idrar veya terle toksik maddeleri atar. Ödem atımını sağladığı için tartıda daha düşük rakamlar görebilirsiniz.

  Günlük su ihtiyacınızı 1 veya 2 seferde tüketmeyin

  Su içmeyi bir zorunluluk olarak görüyor ve içmeniz gereken suyu gün içerisinde 1 veya 2 seferde içiyorsanız bu durum çok da sağlıklı gözükmüyor. Sindirim siteminizi daha çok yoracak, böbrekler daha çok çalışacaktır. Su tüketiminizi gün içerisine dağıtarak içmeye çalışın.

  SU TAŞIYICI GÖREV YAPAR

  Vücutta taşıyıcı göreve sahiptir, besin öğelerinin ve oksijenin hücrelere taşınmasını sağlar. Diyetisyen Özlem Sert Aydın


  Görüş Bildir