Dolar
7.3226
0.4375%
Euro
8.6121
0.9317%
Altın
2031.37
-0.1803%
Borsa
1068.57
0.7524%
G. Altın
477.889
0.155%
Bitcoin
85852.85
1.7124%
30ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 30 C

  Televizyon konuşmayı geciktiriyor

  Çocukların televizyon ve bilgisayar karşısında fazla kalmalarının konuşmayı geciktirdiği belirtildi.
  • 21.01.2013 - 09:21
  Televizyon konuşmayı geciktiriyor

  Televizyon konuşmayı geciktiriyor #1

  Bartın Devlet Hastanesi'nde görevli Psikolog Doktor Seda Kaya Altıntaş ve Psikolog Emine Atalay, 2-3 yaş çocukların ve okul çağındaki çocukların televizyon ve bilgisayardan ne kadar etkilendiğini açıkladı.

  ''ÖĞRETİCİ OLDUĞU KADAR DA TEHLİKELİ''

  Psikolog Dr. Seda Kaya Altıntaş, televizyonun öğretici özelliklerinin yanı sıra yardımcı özelliğine de dikkat çekerek şunları söyledi: "Bu yüzden çocuklar ve yetişkinler için iyi bir araç haline gelebiliyor. Fakat televizyon öğretici olduğu kadar tehlikeli. Yetişkinler için ve en önemlisi çocuklar için daha temkinli olunması gerekiyor. Bu yüzden televizyonun kontrollü kullanılması gerekmektedir. Özellikle 3 yaşından küçüklerin televizyon izlemesine başlanmaması gerekiyor. Çünkü 1-2 yaş grubu çocuklar için bilgi ve gelişim açısından önemli bir dönemdir. Üç yaş sonrasında bu sürecin kontrollü olması gerekmektedir."

  Altıntaş sözlerine şöyle devam etti: Özellikle 1-2 yaş civarında çocuk konuşmaya başlamış olması nedeniyle televizyonla karşılaştığında konuşmasını geciktirebiliyor.

  Sınırlama konulmazsa çok fazla zaman geçirmesine neden olabilir. İletişiminin ilerlemesine neden olur. Kilo alması ve yakından bakıldığında gözlerinde bozukluk meydana gelir. Bunlar için yetişkinlerin iyi bir şekilde plan yapması gerekiyor.

  BİLGİSAYAR VE TELEVİZYON ÇOCUKLARI ETKİLİYOR

  Psikolog Doktor Emine Atalay ise, ailelerin çocukları ile bir araya gelerek ne kadar bilgisayar, televizyon ve dışarıda ne kadar oyun oynayacağı ile ilgili karar vermeleri gerektiğini söyledi.

  Bu kararı verirken ödül, ceza yöntemlerinden herhangi biri kullanılabileceğini anlatan Atalay, sözlerine şöyle devam etti: "Çocuğunuz bir saat televizyon izlemiş ise, bir saatte kitap okumalıdır.

  O gün yapması gereken ödevlerini yapmamış ise, bilgisayardan ve televizyondan tamamen kesmemek şartı ile zamanı yarıya indirilebilir.

  O gün içerisinde ödevini yapmamış ise, bir saat olan televizyon hakkı yarım saate indirilebilir. Aynı zamanda bilgisayar ve televizyonun konumu çocukların onlardan nasıl etkilendiği konusunda çok önemli.

  Örneğin, bilgisayar çocuğun göreceği bir konumda ise, aile onun ne yaptığını göremez, dolayısıyla çocuk kendine ait bir özgürlük alanını kullanmış olur."

  Ailenin bilgisayarın ekranını herkesin görebileceği bir yere yerleştirmesi gerektiğini anlatan Atalay, sözlerini şöyle tamamladı: "O zaman çocuğunun ne yaptığını kontrol edebilir, hangi sitelere girdiğini görür ve bunlardan zarar mı yarar mı gördüğünü bilir.

  Bilgisayar ve televizyonlarda gösterilen aktivitelerde eğer şiddet içeriği fazla ise, çocuk bunlardan etkilenerek bunlardan bir çözüm yolu aramaya başlar.

  Televizyonda izlediği programda birbirlerini döven iki kişi gördüğünde, kendisi de sınıfta arkadaşını dövmeye kalkışır.

  Saatlerin kısıtlanması, izlenen programın içeriği aile tarafından kontrol edilmesi gerekmektedir. Çocuğun kararı ile birlikte aile kararı ortak olmalıdır. Herkes ev içerisinde bu kurala uymalıdır."

  Görüş Bildir