Euro
9.6748
0.02%
Dolar
8.0743
0.2%
Altın
461.03
0.14%
Borsa
1.408
0.03%
Bitcoin
463.499
-6.27%
10ºC
İstanbul
Bulutlu 10 C

  Türkiye'nin Baklava Zaferi

  Türkiye, Yunanistan ile yıllardır süren baklava mücadelesinde mutlu sona çok yakın.
  • 25.08.2013 - 10:15
  Türkiye'nin Baklava Zaferi

  Türkiye nin Baklava Zaferi #1

  AB Komisyonu, Gaziantep Sanayi Odası'nın 'Antep Baklavası'nın tescili için dört yıl önce yaptığı başvuruyu kabul etti. AB Bakanı Bağış, Gaziantep Baklavası'nın AB'de tescili konusunda çok önemli bir adım atıldığını vurgulayarak, “Gaziantep istiklalimiz için gösterdiği kahramanlığı, bugün de istikbal mücadelemizde gösteriyor” diye konuştu.

   Gaziantep Sanayi Odası, baklavanın 'Antep Baklavası' olarak tescili için ilk başvuruyu 10 Temmuz 2009'da yapmıştı. AB Komisyonu'nun tescil ile ilgili dört yıllık bir incelemenin ardından, 'olumlu' karar verdi. Antep Baklavası'na ilişkin resmi başvuru belgesi, 8 Ağustos 2013 tarihli ve C 229/43 sayılı AB Resmi Gazetesi’nde yayınlandı.

  İTİRAZDA BULUNABİLİYORDA

  AB’nin ilgili tüzüğüne göre başvurunun AB Resmi Gazetesi’nde yayınlanmasının ardından 3 ay içerisindeüçüncü ülkelerin resmi kurumları, ya da üçüncü ülkelerde yerleşik bulunan gerçek ya da tüzel kişiler itirazda bulunabiliyorlar. Herhangi bir itiraz durumunda Komisyon tarafları istişarelerde bulunmak üzere davet ediyor ve tescil süresi uzayabiliyor. Bu üç ay içinde Türkiye’nin resmi başvurusuna herhangi bir itiraz gelmemesi halinde Antep Baklavası resmen AB tarafından tescil edilmiş olacak.

  Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış Hürriyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, Gaziantep Sanayi Odası’nın başvurusundan sonra sürecin yakından takip edildiğini ve tescil yönünde çok önemli bir eşiğin aşıldığını söyledi. AB Bakanı Bağış, “İnşallah 3 ay içerisinde başka ülkelerden herhangi bir itiraz olmadığı takdirde Antep Baklavamız resmen tescillenmiş olacak ve baklava Avrupa sofralarında 'Antep Baklavası' olarak yerini almaya devam edecek" dedi.

  Bağış sözlerini, "Ben Avrupa’nın krizlerle boğuşmaktan tadının kalmadığı bir dönemde onlara Gaziantep’in fıstıklı baklavasını zaten her zaman öneriyorum" diye noktaladı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir