Euro
9.8364
-0.31%
Dolar
8.1864
0.09%
Altın
471.26
-0.13%
Borsa
1.33
-2.55%
Bitcoin
449.600
-2.05%
9ºC
İstanbul
Açık 9 C
  Türkiye'nin estetik haritası

  Türkiye'nin estetik haritası

  Türklerin estetik ihtiyacını beslenme şekilleri ve yaşam tarzı belirliyor.
  • 26.05.2013 - 10:55

  Türkiye nin estetik haritası #1

  Türkiye dünya üzerinde en çok estetik yaptırılan ülkelerden biri. Ancak estetik cerrahiye yaklaşım da Türkiye'nin her bölgesinde aynı değil.

  Karadeniz bölgesinde burun estetiğinin, İç Anadolu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da karın germe, yağ alma ve meme küçültme ameliyatlarının yaygın olduğunu belirtiyor. Ege'de göğüs büyütme ve liposuction, Akdeniz'de ise güneşin yoğun etkileri nedeni ile cilt lekelerinin tedavisine yönelik hücre spreyi tedavisine yoğun talep görülüyor. Marmara Bölgesi'nde ise tüm estetik operasyonlar yoğun olarak ilgi görüyor. Ayrıca Marmara Bölgesi'nde kadınlar kadar erkekler de estetik operasyon, özellikle saç ekimi yaptırıyor.

  KARADENİZ BÖLGESİ

  Karadeniz Bölgesi'ndeki burun estetiği yoğunluğunu genetik geçişe bağlanırken, Anadolu'da görülen karın germe, yağ aldırma ve meme küçültme operasyonu yaygınlığının hayvansal gıdadan zengin beslenmeye, fazla çocuk doğurmaya ve emzirmeye bağlı olduğunu aktarıyor.

  Türkiye nin estetik haritası #2

  EGE BÖLGESİ

  Türkiye'nin batısında ise estetik operasyonları daha çok dış görünüşe bağlı olarak tercih ediliyor. Ege Bölgesi'ndeki deniz ve güneşle iç içe geçen yaşam tarzı Egelileri meme büyütme ve estetik amaçlı liposuction ameliyatlarına yönlendiriyor.

  AKDENİZ BÖLGESİ

  Akdeniz Bölgesi'nde güneşin tahrip edici etkisi nedeniyle ciltte lekelenme, Hatay Tarsus Adana bölgesinde vitiligo gibi cilt hastalıklarında yaygınlık nedeniyle hücre spreyi ameliyatları lazer tedavileri ve yine deniz kıyı şeridi olması nedeniyle meme dikleştirme ve meme büyütme ameliyatları yaygın olarak talep görüyor.

  MARMARA TÜRKİYE'NİN ESTETİK MERKEZİ

  Marmara Bölgesi'nde en sık yapılan ameliyatlar burun estetiği, meme büyütme, meme dikleştirme, liposuction olarak dağılım gösteriyor. Ayrıca kadınların ekonomik bağımsızlığının daha yüksek olduğu bu bölge de yüz estetiği ile ilgili yüz germe, botox, dudak dolgusu gibi işlemler yaygın olarak uygulanıyor. Marmara Bölgesi'ni diğer bölgelerden ayıran bir başka unsur ise erkelerin de estetik operasyonlara sıcak baktığı bir bölge olması. Özellikle saç ekiminin yaygın olarak yapıldığı Marmara Bölgesi'nde erkeklerin kadınlar kadar talep gösterdiği bir diğer uygulama ise liposuction.

  ESTETİK FİYATLARI

  Meme küçültme dikleştirme: 5 bin - 9  bin TL
  Burun estetiği: 5 bin - 10 bin TL
  Karın germe: 6 bin - 10 bin TL
  Luposuction: 6 bin - 12  bin TL
  Yüz germe: 10 bin - 12  bin TL


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir