Dolar
6.8654
0.067%
Euro
7.7587
-0.2122%
Altın
1804.21
-0.2769%
Borsa
115793.59
-2.4588%
G. Altın
397.764
-0.2877%
Bitcoin
63245.53
-1.7932%
25ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 25 C

  Türkiye'nin ilk yerli tırı Van'da yapıldı

  Van'da İsmail Mescioğlu isimli vatandaş, kendi imkanlarıyla Türkiye'nin ilk yerli tırını imal etti.
  • 28.06.2014 - 11:35
  Türkiye'nin ilk yerli tırı Van'da yapıldı

  Türkiye'nin ilk yerli tırı Van'da yapıldı #1

  Van'ın Tuşba ilçesine bağlı Abdurrahmangazi Mahallesi’nde ikamet eden servis şoförü İsmail Mescioğlu, imkansızlığın içinde ilk yerli TIR’ı üretti.

  "AKLIMDA BİR TIR HAYALİNİ ÇİZDİM"

  Mescioğlu, hiçbir deneyimi ve imkanı olmadan oluşturduğu küçücük atölyesinde İMES adını verdiği tırını basın mensuplarına tanıttı. Hiçbir proje olmadan tırın yapımına başladığını belirten Mescioğlu, "Aklımda bir tır hayalini çizdim. Ne bir proje çizdim ne de herhangi bir kağıda döktüm. Her şeyi kafamda çizerek yaptım" dedi.

  "PARÇALARINI HURDACIDAN TOPLADIM"

  Tırın yapımında kullandığı parçaları kendi imkanlarıyla temin ettiğini ve çoğunu kendisinin yaptığını ifade eden Mescioğlu, “Parçalarını hurdacıdan topladım. Motor aksamını bir Murat 131 marka otomobilden aldım. Şase bölümünü burada kendim yaptım. Kaportasını yine buraya getirip şekillendirdiğim sacdan yaptım. Başta yaptığım zaman kimse inanmamıştı. Herkes benimle dalga geçiyordu. Ben de azmim yettiği kadar yapmaya çalıştım. Sabır gösterdim. Rabb’imden yardım istedim. Rabb’im de bana yardım etti" şeklinde konuştu.

  Türkiye'nin ilk yerli tırı Van'da yapıldı #2

  "TIRA İMES ADINI VERDİM"

  Araç modelinin ismini kendi adı ve soyadını taşıyan harflerden oluşturduğunu dile getiren Mescioğlu, "Adımın ilk harfi ile soyadımın ilk üç harfini kullanarak tıra İMES adını verdim. Modele de Şah 1453, yani İstanbul’un Fethi’ni bıraktım. Belki böylece Türkiye’de bir tır üretimi başlayabilir” dedi.

  PLAKAYA BAŞBAKAN'IN İSMİNİ VERDİ

  Başbakan Erdoğan’ın söylediği, "Bir babayiğit çıksa da ilk yerli otomobilimizi üretse" sözünün kendisini kamçıladığını vurgulayan Mescioğlu, “Ülkemin bir araç yapamamasına duyduğum üzüntü vardı. Bunun yanında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, ’Bir babayiğit çıksa da otomobilimizi üretse, bizim de TIR’ımız olsa’ sözleri, bu TIR’ı yapmamdaki en büyük azim oldu. Ayrıca Başbakan Erdoğan’ın cesareti bana en büyük ilham kaynağı olmuştur. Ben de bu ilham kaynağına sebep olduğu için TIR’ın plakasını Başbakanımızın adının baş harfleri olan 65 RTE 65 olarak belirledim” şeklinde konuştu.

  Türkiye'nin ilk yerli tırı Van'da yapıldı #3

  Görüş Bildir