Petrol
97.04
0.76%
Euro
18.4027
-0.07%
Dolar
17.831
-0.21%
Altın
1.03
0.02%
Borsa
283
0.00%
Bitcoin
429.831
2.42%
25ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 25 C

  Türkiye'ye vücut yedek parça bankası kuruluyor

  İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi, vücut için orijinal yedek parça bankası için adım attı.
  • 14.04.2014 - 09:53
  Türkiye'ye vücut yedek parça bankası kuruluyor

  İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Doku Tipi Laboratuvarı Sorumlusu Prof. Dr. İbrahim Pirim, vücut için orijinal yedek parça bankası anlamına gelen dünyadaki nadir insan doku bilgi bankasını kurmak için çalışmaların sürdüğünü söyledi.

  Türkiye ye vücut yedek parça bankası kuruluyor #1

  İNSAN VÜCUDUNA AİT PARÇALAR ÖZEL BİR BANKADA TOPLANACAK

  İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Biyoloji Anabilim Dalı Başkanlığı görevini de sürdüren Pirim, yaptığı açıklamada, Türkiye'de organ naklinin çok güzel bir noktaya geldiğini, insan vücuduna ait kemik, damar, tendom, kornea gibi başka bölümlerin de bağışlanabileceğini, özel bir bankada muhafaza edilip ihtiyacı olan diğer insanlar için kullanılabileceğini belirtti.

  DÜNYADA AZ SAYIDA ÜLKEDE BULUNUYOR

  İnsan doku bankacılığını dünyada az sayıda ülkenin yaptığını, ABD, İngiltere, Hollanda, Bulgaristan'da bankaların olduğunu söyleyen Pirim, bazı insan materyallerinin dünyada satışının yapıldığını ve bu satıştan kar elde edenlerinde bulunduğunu bildirdi.

  "TENDOM VE DAMAR İÇİN DE GEÇERLİ OLACAK"

  İzmir'de kurulması planlanan insan doku bankasında saklanacak deri, kornea, kıkırdak, damar, kemik gibi parçaların başka insanlarda kullanılabileceğini aktaran İbrahim Pirim, "Çok ciddi tahrip olmuş, yanmış deri yerine yeni deri grefti nakledilecek ve yanık oluşmadan önceki yapıya uygun morfoloji ortaya çıkacak. Aynı şey tendom için de damar için de geçerli olacak" dedi. Pirim, tendomu parçalanan bir sporcunun bankadan yeni tendom ihtiyacının karşılanabileceğini ifade etti.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir