Euro
10.1585
0.44%
Dolar
8.6655
0.16%
Altın
491.7
-0.05%
Borsa
1.407
0%
Bitcoin
381.509
4.80%
13ºC
İstanbul
Bulutlu 13 C

  Uçakta elektronik cihaz serbestliği geliyor

  ABD'de uçaklarda iniş ve kalkışlar da dahil olmak üzere, elektronik cihaz kullanımı serbest bırakıldı.
  • 01.11.2013 - 08:02
  Uçakta elektronik cihaz serbestliği geliyor

  Uçakta elektronik cihaz serbestliği geliyor #1

  Amerika Federal Havacılık Yönetimi (FAA), uçaklarda, iniş ve kalkış da dahil olmak üzere elektronik cihaz kullanımının, "cep telefonuyla konuşma dışında" artık serbest olduğunu bildirdi.

  Amerikan hükümetinin güvenlik kurallarına göre, elektronik cihazların uçak iniş kalkışlarında kullanımı yasağı bugün kaldırıldı.

  UYGULAMA ZAMAN ALABİLİR

  Yeni kanunla yolcular uçaklarda, e-kitap okuma, bilgisayar oyunları ile oynama, film izleme gibi konularda serbest hareket edebilecek. FAA'in açıklamasına göre, bu konuda az da olsa hala kısıtlamalar mevcutken, örneğin, uçuş başlangıcında, hostesler veya uçak ekranları tarafından yapılan güvenlik brifingi sırasında elektronik cihazların kullanılmaması şartına yolcuların uyması gerekiyor.

  Ayrıca cep telefonlarının uçuş moduna alınması veya telefon arama özellliğinin devre dışı bırakılması gerekirken, elektronik cihazların kalkış esnasında bir kazaya sebebiyet vermemesi için koltukların arka cebinde durması zorunlu olacak ve internette gezinti yapma, e-posta alıp verme, yazılı mesaj veya veri indirme işlemlerine 10 bin feet(3048 m.) yüksekliğin altında izin verilmeyecek.

  SESLİ KONUŞMAYA İZİN YOK

  Yeni kurallara göre yolcular, elektronik cihazları kullanımda büyük haklara kavuşurken, cep telefonu ile sesli konuşma hakkını ise henüz elde edemedi. Federal İletişim Komisyonu uygulamaları (FCC) havadan aramalara hala izin vermiyor. FAA açıklamasına göre, elektronik cihazların kullanım kapasiteleri havayoluna göre değişiklik arz edecek. Havayolu şirketi uçuş süresince Wi-Fi sevisi sağlıyorsa elektronik cihazlar bu sistemin olanaklarından faydalanabilecek ve kablosuz klavye gibi kısa mesafeli bluetooth aksesuarları da kullanılabilecek. Ancak bazı havayolu şirketleri bu servisin kullanılmasına izin vermeyebilecek.

  Birçok yeni havayolu şirketinin yeni kriterlere uyum sağlaması beklenirken, söz konusu uygulamalara geçiş zaman alacak. Uygulamaya geçiş her havayoluna göre değişiklik arz edecek.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir