Petrol
113.19
2.85%
Euro
17.8272
-2.47%
Dolar
16.8844
-2.70%
Altın
992.35
-2.31%
Borsa
2554
0.43%
Bitcoin
362.271
0.30%
26ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 26 C

  Uçuklarla başınız dertteyse dikkat

  Bağışıklık sisteminin zayıflaması, yorgunluk, demir eksikliği gibi nedenlerin tetiklediği aft ve uçuklar, ülkemizde her 10 kişiden 3'ünde ortaya çıkıyor.
  • 08.05.2014 - 10:32
  Uçuklarla başınız dertteyse dikkat

  Uçuklarla başınız dertteyse dikkat #1

  Sık aft ve uçuk sorunu yaşayanların hekime başvurmasının, altında yatan nedenlerin tespiti için önemli olduğunu söyleyen Prof. Dr. Ziya Mocan, şu uyarılarda bulunuyor:

  "Aft ağız içinde, diş etlerinde, iç yanakta ve dilde oluşan oldukça ağrılı ülserleşmiş lezyonlardır. Bu lezyonlar dudaklarda olursa buna uçuk denir. Solgun beyaz şekilde oluşurlar ve kenarlarında yoğun bir kırmızı hakimdir. Aft bir virus mikrobu olduğu için antibiyotikle tedavi edilmez. Antiviral tedavi faydalıdır."

  Prof. Dr. Ziya Mocan aft ve uçukların oluşma nedenleri ve tedavide etkili bitkileri anlattı:

  GENÇLERİ SEVİYOR

  Nüfusun yüzde 15-28'i arasında görülen aftlar daha çok 18-26 yaş arasındakileri gençleri tehdit ediyor. B12 ve demir eksikliği durumunda aft ve uçuğun iyileşmesi yavaşlar; görülme sıklığı artar. Aşırı duygusallık, adet dönemi ve stresli çalışma koşulları aft oluşumunu tetikler. Aşırı tuzlu ve baharatlı yiyecekler aftın oluşmasında etkendir. Ani korkular ve heyecanlar da uçuklara neden olabilir.

  TEDAVİ YÖNTEMLERİ

  -Aftların oluşumunu önlemek ve çabuk iyileşmesini sağlamak için günde 2 kez karbonatlı su ile gargara yapın.

  -Yarım bardak suya 2 tatlı kaşığı kaya tuzu ilave edilerek 2 saatte bir gargara yapılabilir. Bu gargara antiseptik etkisi gösterecektir.

  -Kırkkilit otunu kaynatın ve günde 2 kez ağzınızı bu suyla çalkalayın.

  -Sarımsak antiseptik özelliğinden dolayı ezilerek aftlı bölgeye sürüldüğünde tedavi edici olacaktır. Aşırı soğuk ve sıcak gıdaları tüketmekten kaçının.

  -Domates, çilek, kahve, çikolata gibi gıdalar ağız yaralarını tetikleyebilir, acısını artırabilir.

  AYLARCA SÜREBİLİR

  Aft ve uçukların kendiliğinden iyileşme süreleri 7- 10 gün kadardır. Ancak aftların büyük olması durumunda bu süre 4-5 haftaya kadar uzayabilir. Evde hazırlayacağınız bazı karışımlar bu sürenin kısalmasına yardımcı olabilir.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir