Euro
10.1436
0.03%
Dolar
8.6395
-0.08%
Altın
486.94
-0.22%
Borsa
1.419
0.1%
Bitcoin
410.380
-1.24%
20ºC
İstanbul
Açık 20 C

  Uluslararası Birlikte Yaşama Konferansı

  2. Uluslararası Birlikte Yaşama Tecrübeleri Paylaşım Toplantısı Türkiye'de yapıldı..
  • 12.10.2012 - 17:24
  Uluslararası Birlikte Yaşama Konferansı

  Uluslararası Birlikte Yaşama Konferansı #1

  Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı, 68 ülkeden sivil toplum örgütlerinin katılımıyla 2. Uluslararası Birlikte Yaşama Tecrübeleri Toplantısı 'nı gerçekleştirdi. Hizmet hareketinin dünya genelinde birlikte yaşama kültürüne katkı maksatlı projede Afganistan, Belçika, Kenya, İsviçre, Kanada'nın da bulunduğu 68 ülkeden katılımcı yer aldı.

  80 ÜLKEDE STK'LAR

  Toplantının açılış konuşmasını Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı Başkanı Musfata Yeşil yaptı. Hizmet hareketi tabirinin daha sık kullanıldığını belirten Yeşil, "Hizmeti bizim kamuoyumuz 40 yıldır tanır, bilir ve tartışır. Eğitim faaliyetlerini işin merkezine almış ve insan odaklı hareket etmesi ile dikkat çeken ancak 2000'li yıllarda özünde var olan organizasyon ve projelerle ortaya çıkan farklı kültürü anlama, birlikte yaşama anlayışı önce yurt içinde başlamıştır. 1991-92'li yıllarda daha görünür hale gelen bu diyalog çalışmaları 2000'li yıllarda yurtdışında kurumsallaşmış, 80 ülkede sivil kuruluş olarak yapılanmalarını bitirmiştir" ifadelerini kullandı.

  VE BİRLİKTE YÜRÜDÜK

  Diyalog kelimesinin sık kullanıldığını ama içi doldurulmamış bir kelime olduğunu kaydeden Yeşil şöyle devam etti; "Aslında diyalogun lafına değil kendisine çok ihtiyaç duyduğumuz bir dönemdeyiz. Diyaloğu kendi inancınıza insan devşirme olarak yapmadık. Strateji olarak benimsemedik. Diyalog, bir anlayış, hayat tarzıdır, değerler strateji olamaz. Uzun vadeli kalıcıdır. Bizdeki faziletlerin de onlar tarafından alınıp paylaşılmasına vesile olacağız. Önce karşıdakini anladık anlamaya çalıştık. Sonra kendimizi anlatma fırsatı bulduk sonra anlaştık, buluştuk, birleştik ve birlikte yürüdük."

  VAKIF BM KONSEYİNDE

  BM Türkiye Temsilcisi Shahid Najam Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı'nın Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Konseye kabulünü tebrik ederek konuşmasına başladı. Vakıf bu konseyde yer alan 145 kuruluştan biri oldu. Vakfın küresel bölgesel ve ulusal öneme haiz konuları diyalog üslubuyla ele almasının övgüye layık olduğunu ve küresel bilgiyi zenginleştireceğini kaydeden Shahid Najam, "Dünyadaki problemler kaos ve anlaşmazlıklar dikkate alındığında başarılı birlikte yaşama çalışmalarının ve mutakabat arayışının günümüz dünyasında çok acil bir ihtiyaç olduğu ortaya çıkmaktadır. Birleşmiş Milletlerin misyonu üç ana temele dayanmaktadır. Uluslararası barış ve güvenlik, eşitlikçi kalkınma, insan hakları ve onuruna saygı. Bu üç alan birbiriyle çok sıkı şekilde bağlantılıdır ve bu toplantının temel konusunu oluşturmaktadır" diye konuştu.

  BİRLİKTE YAŞAMIN DİYARI

  Türkiye'nin tarihi olarak doğu ve batının birleşmesini temsil eden ve medeniyetlerin iç içe geçtiği bir toprak parçası olduğunu belirten Najam, "Bir hoşgörü diyarı olarak bilinmektedir" dedi. Toplantının Türkiyede yapılıyor olmasının bu düşünceyi teyit ettiğini vurgulayan Najam şunları söyledi: "Din, etnik köken, dünya görüşüne bakılmaksızın birlikte yaşama hoşgörü ve karşılıklı saygı kültürünü güçlendirme yönündeki ortak azmimizi ve kararlığımımızı yansıtmaktadır. Gerçekten de Türkiye çağlar boyu birlikte yaşamanın elle tutulur bir tecrübesini sunmakta ve demokratik, uyumlu, adil bir toplum için çaba gösteren milletlere ilham vermektedir".

  DÜŞMANLIĞA KARŞI BİRLİKTE ÇALIŞMA

  Hoşgörüsüzlükten doğan siyasi kutuplaşma, göçmenlere karşı uygulanan tek tipleştirme ve şiddet ırkçılık yabancı düşmanlığı ve nefret suçlarının arttığına dikkat çeken Najam, "Bu olaylar özelikle geçtiğimiz on yılda daha görünür hale gelmiş ve kültürler arası gerilimin ve ötekine tahammülsüzlüğün kendini gösteriş biçimi olmuşlardır. Buna örnek olarak Kur'an nüshalarının yakıldığı anlamsız eylemler ve İslam'ın peygamberine hakaret içeren sorumsuz ve saygısızca hareketlerle ortaya çıkan dünyanın bazı bölgelerinde yükselişte olan islamafobik duygular gösterilebilir. Manzara ne denli kötümser olursa olsun bizim sorumluluğumuz gerilimlere karşı proaktif davranarak istirarsızlıgı istikrarla düşmanlığı misafirperverlikle ve düşmanlığı ittifakla ortadan kaldırmak için birlikte çalışmaktır" şeklinde konuştu.

  HOŞGÖRÜSÜZLÜK YENİLMEZ DEĞİLDİR

  Din ve kültürlerin birbiriyle temasında galip veya mağlup olmadığını vurgulayan Najam, "Diyaloğun amacı başkalarını çevirmek değil farklı görüş ve inançların daha iyi anlaşılması için ilke ve perspektiflerin paylaşılmasıdır. Cehalet ve nefretin gitgide daha çeşitli hale gelen toplumların hassas dokusunu tehdit ettiği bir dönemde siyasi kutuplaşmaya karşı hoşgörüye ciddi ihtiyaç vardır. İfade ve örgütlenme hürriyetinin temel haklar olduğunu hatırdan çıkarmamalı ama aynı şekilde hiçbir hürriyetin şiddete yol açma hakkı anlamına gelmediğini de dikkate almalıyız. Hoşgörü özgürlüktür sorunlara karşı lakayt kalmak değildir. Hoşgörü bireyleri güçlendirir toplumları özgürleştirir ve barış içinde birlikte yaşamanın temelini oluşturur. Hoşgörüsüzlük yenilmez değildir. Geleceğin problemlerinin küresel olmasına karşın bunların çözümleri yerel ve bireysel olacaktır."

  HER ÜLKEDEN BİR RENK

  Farklı ülkelerden katılımcılar ülkelerini ve oradaki faaliyetlerini tanıtan kısa bir görsel tanıtım yaptı. Japonya'dan Kültürlerarası Diyalog Derneği Başkanı Serkan Çağlar, konferans sempozyum ve birçok sosyal sorumluluk etkinliklerine imza attıklarını söyledi. Deprem ve tsunami ile ilgili faaliyetlerde de bulunduklarını belirten Çağlar, Van depreminde de birçok yardım kampanyası gerçekleştirdiklerini belirtti. Ardından Güney Afrika, Belçika, Azerbaycan tanıtımları yapıldı. Avrasya'da faaliyet yürüten Diyalog Avrasya Platformu Genel Sekreteri İsmail Tas, Ukrayna'da kanserli çocuklara yardımcı olabilmek için bir kampanya gerçekleştirdiklerini ve tşört satarak duyarlılık çalışması oluşturduklarını kaydetti.

  AMERİKA'DA DARBE TARTIŞMASI

  Ardından 9 eyalette 52 şubesi bulunan Amerika'daki Niagara Vakfı Başkanı Şerif Soydan ülkesini tanıtan bir sunum yaptı. Slayt gösterisinde Hrant Dink 'in avukat bir arkadaşının "O da istedi ki biz bu problemleri beraber çözelim" sözü salondan alkış aldı. Ayrıca Amerika'da birçok konferans panel ve etkinlik gerçekleştirildiğini ortaya koyan tanıtımda 'Darbeler ve demokrasi' başlıklı toplantılar da yapıldığı belirtildi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir