Euro
15.2341
0.59%
Dolar
13.4289
0.39%
Altın
794.9410
0.63%
Borsa
2,003.00
-0.56%
Bitcoin
529.123
-7.33%
9ºC
İstanbul
Çok bulutlu 9 C

  Uyuşturucu isimleri kullanılmayacak

  Bonzai, eroin, kokain gibi uyuşturucu maddelerin isimlerinin çocuklar üzerinde merak uyandırması nedeniyle tek bir isimle adlandırılmasına karar verildi.
  • 10.11.2014 - 16:36
  Uyuşturucu isimleri kullanılmayacak

  uyusturucu

  Uyuşturucu isimlerinin kullanılmaması ile ilgili çalışma başlatılması için talimat verildi. Türk Dil Kurumu’na (TDK) da iletilecek olan proje kabul görürse bu maddeler ya ‘uyuşturucu’ adı altında toplanacak ya da farklı bir tanımlama yapılacak. Çalışmanın gerekçesi ise “Farklı isimlerin çocukları meraklandırarak bu maddeleri denemeye itmesi” olarak belirtildi.

  TELEVİZYON PROGRAMLARINDA KULLANILMASIN

  Sağlık ile Aile ve Sosyal Politikalar bakanlıklarının saha uzmanları, bakanlara bu isimleri basın önünde demeç verirken, katıldıkları televizyon programlarında kullanmamaları tavsiyesinde bulundu.

  ''ÇOCUKLARDA MERAK UYANDIRIYOR''

  Uzmanlar, uyuşturucu isimlerinin söylenmemesi konusundaki çalışmasını, “Farklı isimler çocukları meraklandırıyor ve bu maddeleri kullanmaya itiyor. Son dönemde çok sık gündeme gelen bonzai hakkındaki konuşmalar kokain, Ecstasy ve eroin gibi sentetik uyuşturucuları daha masum gösteriyor” sözleriyle savundu.

  ''O İSİMLERİ ZİKRETMİYORUZ''

  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam da “Sözü edilen sentetik uyuşturucu maddelerinin adının zikredilmemesi gerektiğini birlikte çalıştığımız uzmanlar bize söylediler. O isimleri zikretmiyoruz’’ dedi.


  Görüş Bildir