Dolar
7.2907
0.859%
Euro
8.5326
-0.9265%
Altın
2035.04
-1.3663%
Borsa
1060.59
2.5319%
G. Altın
477.149
-0.4753%
Bitcoin
84407.38
-1.3494%
26ºC
İstanbul
Açık 26 C

  Uzmanlardan önemli uyarı

  Kalp yetmezliği gazeteci Mehmet Ali Birand'ın beklenmeyen ölümüyle yeniden gündeme geldi.
  • 19.01.2013 - 09:00
  Uzmanlardan önemli uyarı

  Uzmanlardan önemli uyarı #1

  İstanbul Üniversitesi Kardiyoloji Enstitüsü Başhekimi Prof. Dr. Zerrin Yiğit, ağır kalp yetmezliği olan hastaların 1 yıl içinde yaşama şanslarının yüzde 50 olduğunu, enfeksiyonun ise durumlarını çok daha ağırlaştırdığını söyledi.

  İstanbul Üniversitesi Kardiyoloji Enstitüsü Başhekimi Prof. Dr. Zerrin Yiğit, usta gazeteci Mehmet Ali Birand'ın ölümü ile yeniden gündeme gelen 'kalp yetmezliği'ne ilişkin açıklamalarda bulundu. Yiğit, kalp yetmezliği olan hastalarda enfeksiyonun durumu ağırlaştırdığını, hastayı ölüme bile götürebileceğini belirtti.

  ÜST SOLUNUM YOLLARI ENFEKSİYONU BİLE ÖLÜME GÖTÜREBİLİR

  Prof. Dr. Zerrin Yiğit, "Biz, kalp yetmezliği olan hastaların korunması için grip, zatürre aşılarını bile ihmal etmemelerini söylüyoruz. Bu hastalarda en ufak bir girişim sonrası da olsa bir enfeksiyon kapılırsa, hastayı ölüme götürebilir. Hatta üst solunum yolları enfeksiyonu bile hastayı ölüme götürebilir. 1 yıl içinde ağır kalp yetmezliği olan hastanın yaşama şansı yüzde 50" dedi.

  "SIVI YÜKLENMESİNDEN KAÇINMALI"

  Kalp yetersizliğinin ortaya çıkmasının çeşitli nedenleri olduğunu, bunların hipertansiyon, enfarktüs (kan pıhtısı) durumları olabileceği gibi, hiçbir neden olmadan da görülebileceğini açıklayan Prof. Dr. Yiğit, "Kalp yetersizliğinin en önemli bulgusu; yürürken, egzersizde, merdiven inip çıkarken, yani efor sarf edildiği zaman nefes darlığı oluşmasıdır. Ama kilolu hastalarda görülen nefes darlığı ile karıştırmamak lazım. Çarpıntı, ritim, akciğer fibrilasyonu da çok sık görülür. Akciğer fibrilasyonu, felçlerin en önemli nedenidir, beynin pıhtı atmasına sebep olabilir. Hepsi birbirine bağlıdır" diye konuştu.

  Prof. Dr. Yiğit, sözlerine şöyle devam etti:

  "Vücuttaki sıvı yüklenmesi ne neden olacak her şeyden kaçınmak gerekir. Tuz, vücutta sıvıyı tutan bir maddedir. Bu hastalar tuzdan kaçınmalıdır. Ayrıca aşırı egzersiz, yorgunluk, stresten de kaçınmak gerekir."

  Görüş Bildir