Euro
9.7032
-0.14%
Dolar
8.1546
0.27%
Altın
457.35
-0.42%
Borsa
1.417
0%
Bitcoin
491.238
-0.65%
7ºC
İstanbul
Güneşli 7 C

  Van'da üretilen ilk yerli TIR satışa çıkarıldı

  Van’da İsmail Mescioğlu tarafından imal edilen Türkiye’nin ilk yerli TIR’ı satılığa çıkarıldı.
  • İHA
  • 20.04.2015 - 09:29
  Van'da üretilen ilk yerli TIR satışa çıkarıldı

  Van da üretilen ilk yerli TIR satışa çıkarıldı #1

  Van'ın Tuşba ilçesinin Abdurrahmangazi Mahallesi'nde ikamet eden servis şoförü İsmail Mescioğlu, imkansızlığın içinde ilk yerli TIR’ı üretti.

  Mescioğlu, arabalara olan ilgisi ve özellikle dönemin Başbakan'ı şimdiki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın "Bir babayiğit çıksa da ilk yerli otomobilimizi üretse" sözünden cesaret alarak Türkiye’nin ilk yerli TIR’ını yaptığını belirtti.

  "ARABALARA İLGİM ÇOKTU"

  Mescioğlu, "Arabalara ilgim çoktu. O süreçte Sayın Erdoğan’ın ‘Bir babayiğit çıksa da ilk yerli otomobilimizi üretse’ sözü benim için cesaret oldu. Ben de böyle bir şey tasarladım. Yaklaşık bir yıl boyunca cumartesi ve pazar günleri çalıştım, biçtim, uğraştım ve sonra bu hali aldı. Sonra ‘Neden Türkiye’nin bir yerli TIR’ı olmasın’ diye düşündüm ve bu şekilde meydana geldi" dedi.

  Van'da üretilen ilk yerli TIR satışa çıkarıldı VİDEO

  "SATMAYA KARAR VERDİM"

  Büyük umutlarla yaptığı TIR’a hiçbir yetkili veya kuruluşun sahip çıkmadığını ve emeğinin boşa gitmemesi için son çare olarak TIR’ı satmaya karar verdiğini ifade eden Mescioğlu, “TIR’ı satmamın nedenlerinden biri; bize bir fikir verecek, bize destek olacak ve yol gösterecek birini bulamadım. Bunun üzerine emeğimiz heba olmasın diye ve masraflarımızı karşılamak amacıyla önce TIR’ı bir büfe olarak kullanmayı düşündüm, sonra bir köfteci dükkanı olarak değerlendirmeyi ya da festivallere katılmayı düşündüm ama bunların hiçbirini yapmadım. Son çare olarak TIR’ı satmaya karar verdim” diye konuştu.

  Van da üretilen ilk yerli TIR satışa çıkarıldı #2

  "ÜLKEMİZDE TIR’I DEĞERLENDİRECEK BİR BABAYİĞİT YOK MU"

  TIR’ı satışa çıkartmaktan dolayı üzüntülü olduğunu vurgulayan Mescioğlu, “Bazı siyasetçilerimizden ‘Bunu yapacak, bunu söyleyecek, buna cesaret edecek babayiğitler yok mu?’ şeklinde söz duyuyoruz. Ben de buna örnek olarak buradan sesleniyorum, Bunu satın alacak ve bunu değerlendirecek bir babayiğit yok mu ülkemizde?” dedi.

  Van da üretilen ilk yerli TIR satışa çıkarıldı #3

  TIR HAYALDİ GERÇEK OLDU, GERÇEK İSE YALAN OLDU

  Kurduğu tüm hayallerin boşa gittiğini ve umudunun kırıldığını anlatan Mescioğlu, “TIR hayalimdi gerçek oldu ama gerçekleştikten sonra bir şey yapamadığım için de yalan oldu. Bize de Ali Ağaoğlu gibi bir babayiğit denk gelirse, biz de seviniriz” şeklinde konuştu.

  Van da üretilen ilk yerli TIR satışa çıkarıldı #4

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir