Euro
10.112
0.06%
Dolar
8.5687
0.19%
Altın
495.25
0.19%
Borsa
1.351
0.13%
Bitcoin
323.850
-0.15%
31ºC
İstanbul
Güneşli 31 C

  Vefat eden 69 yıllık eşinin mezarından ayrılmıyor

  Zonguldak'ta yaşayan 85 yaşındaki Mustafa Çoban, 9 ay önce kaybettiği 69 yıllık eşinin mezarının başından bir an olsun ayrılmıyor.
  • 18.08.2014 - 14:14
  Vefat eden 69 yıllık eşinin mezarından ayrılmıyor

  mezar

  Zonguldak'ta 9 ay önce hayat arkadaşı vefat eden Mustafa Çoban, sağlığında gündüzleri bile yalnız kalmaktan korkması nedeniyle her gün karısının kabrine giderek, başörtüsünü sardığı mezarı başında eşinin yanında uyur gibi saatlerce yatıyor.

  "O YALNIZ KALMAKTAN KORKAR"

  Aynı yastığa 69 yıl baş koyduğu eşi Hatice'yi kaybettikten sonra "O, yalnız kalmaktan korkar" diyerek, koynunda sakladığı fotoğrafıyla her gün evinden yaklaşık 5 kilometre uzaklıktaki mezarının başına giden Çoban, henüz 14 yaşındayken hayatı paylaşmaya başladığı karısının hasretini gözyaşları ve dualarla dindirmeye çalışıyor.

  ZAMANININ BÜYÜK KISMINI MEZARIN BAŞINDA GEÇİRİYOR

  Dilinden dökülen her aşk sözcüğü şairleri kıskandıracak duygular içeren Çoban, eşinin mezarı başında her gün saatlerce yatarak hatıralarıyla avunuyor. Karısını kaybetmenin acısının biraz dinmesi için yakın çevresinin "Her gün mezara gitme, arayı biraz soğut, acın hafiflesin" telkinlerine kulak asmayan Çoban, zamanının büyük kısmını burada geçiriyor.

  Vefat eden 69 yıllık eşinin mezarından ayrılmıyor #2

  EVDEKİ HATIRALARI ACI VERİYOR

  Mustafa Çoban, yıllarca kamyon ve otobüs şoförlüğü yaptığından vaktinin çoğunu eşinden ayrı geçirmek zorunda kaldığını, son yıllarda ise karısının yanından bir kez bile ayrılmadığını söyledi. Alzheimer rahatsızlığı bulunan eşinin halüsinasyon gördüğünden yalnız kalmaktan korktuğunu, 8 yıldır da yürüyemediğinden ona bebek gibi baktığını vurgulayan Çoban, "Çok seviyorum" diyerek yanağından süzülen gözyaşlarıyla karısına duyduğu aşkı anlattı.

  Vefat eden 69 yıllık eşinin mezarından ayrılmıyor #3

  HER GÜN MEZARINA GİDİYOR

  Eşinin 14, kendisinin de 16 yaşındayken nikah masasına oturduklarını belirten Çoban, 3 çocuğunun annesinin her gün mezarına gitmese yaşayamayacağını, her köşesi onun hatıralarıyla dolu evde olmaktansa kabrinde bulunmayı tercih ettiğini dile getirdi.

  "BANA HEP DOST OLDU"

  Çoban, kalp krizinden dolayı eşinin aniden yanında hayatını kaybettiğini aktararak, "Her gün buraya geliyorum. Zamanın çoğunu burada geçiriyorum. Eşimle aç da kaldık, daha zor günler de geçirdik. Her türlü zorluğa göğüs geldik. Hep bana destek oldu" diye konuştu.

  Vefat eden 69 yıllık eşinin mezarından ayrılmıyor #4

  "KARIMA SÖZ VERDİM, ONUN YANINDAYIM"

  Son 8 yıl evden çok mecbur kalmadıkça çıkmadığını dile getiren Çoban, şunları kaydetti;

  "Eşim alzheimer hastası olunca her şeyden korkardı, bu yüzden yanından ayrılmamı istemezdi. Ben de devamlı yanındaydım. Bakımını hep üstlendim. Ona 'Sen ölürsen korkma, ben senin yanında yatarım' diyordum. O da bana korkacağımı söylüyordu. Karıma söz verdiğim için sürekli mezarının yanındayım. Domates ve salatalığı çok yerdi eşim, ben de mezarlığa gelerek onun sevdiği sebzeleri yiyorum."

  Vefat eden 69 yıllık eşinin mezarından ayrılmıyor #5

  "ACILARIM BURADA HAFİFLİYOR"

  Ben burada türkü söylemiyorum ki... Dua okuyorum. Gidecek başka yerim yok. Acılarım burada hafifliyor. Eve girdiğimde her şey onun, daha çok zorlanıyorum. Eşimin yanında kendime mezar yerimi de hazırlattım. Kader bizi ne zaman kavuşturur Allah bilir" 

  Vefat eden 69 yıllık eşinin mezarından ayrılmıyor #6

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir