Petrol
96.2
-0.40%
Euro
18.226
-0.19%
Dolar
18.0783
0.00%
Altın
1.018
-0.29%
Borsa
302
0.00%
Bitcoin
417.266
-1.71%
24ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 24 C

  Yanlış iğneden kolu kesilen Ayşen şimdi 22 yaşında

  Kırklareli'nin Lüleburgaz ilçesinde doktor hatası sebebiyle 2,5 yaşındayken sol kolunu kaybeden Ayşen Başaran, 22 yaşında genç kız oldu.
  • 05.07.2014 - 13:31
  Yanlış iğneden kolu kesilen Ayşen şimdi 22 yaşında

  Yanlış iğneden kolu kesilen Ayşen şimdi 22 yaşında #1

  Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesinde 2,5 yaşında iken ailesinin soğuk algınlığı şikayetiyle götürdüğü hastanede yapılan iğnenin yanlış damara denk gelmesi sonucu sol kolu kesilen Ayşen Başaran, artık 22 yaşında bir genç kız. ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü İktisat Bölümü’nde okuyan Başaran, güzelliği ve neşesi ile de dikkat çekiyor. Olayın yaşandığı günden bu yana ailesi hukuk mücadelesi veren Başaran, iki kolu ile yaşadığı günleri hatırlamadığı için zorluk yaşamadığını dile getirdi. Müzik aleti çalmayı çok istediğini ifade eden Başaran, “Herhangi bir müzik aleti çalmayı çok isterdim. Bunu başaranlar var aslında. Tek koluyla, hatta ayaklarıyla bir müzik aleti çalıyorlar. Ben bu konunun çok üstüne gitmediğim için yapmadım” dedi. Mahkeme süreçlerinde okul anlamında çok etkilendiğini kaydeden Başaran, “Mahkeme süreci okul zamanına denk geldi. Okuldan beni alırlardı mahkemeye götürürlerdi” diye konuştu.

  PSİKOLOJİK TEDAVİ DE GÖRDÜ

  Çok sıkıntılı süreçten geçtiğini söyleyen Başaran, en küçük bir şeyde bile gülmeye çalıştığını anlattı. Yeni bir ortama girdiğinde herkesin koluna baktığını ifade eden Başaran, “Bundan 20 sene önce yanlış iğne sonucu sol kolum kesildi. Soğuk algınlığı nedeni ile annem ve babam beni hastaneye götürüyorlar. Kolum yanlış iğneden dolayı kangren oluyor. Eğer ilerlerse hayati riski olduğu söyleniyor. Babam da kolumun kesilmesini istiyor. Kolum kesiliyor. Herhangi bir yeni ortama girdiğimde, tanımadığım bir yere gittiğimde koluma bakıyorlar, acaba ne oldu diye. Dikkatleri üzerime çekiyorum. Ortamda beni tanıyan biri çıkıyor. Başıma gelen olayı hatırlayanlar oluyor. Bazen rahatsız oluyorum. Televizyon ya da gazetelerde çıkmayı sevmiyorum. Psikolojik tedavi de gördüm 6 ay kadar. Sinirlerim çok yıpranmıştır” dedi. Gülmeyi çok sevdiğini dile getiren Başaran, “En ufak bir şeyde bile gülebiliyorum. Küçükken de aldığım ilgi hoşuma gidiyordu fakat şimdi bu kadar ilgiden rahatsız oluyorum. O kadar çok ilgi görünce ilgiden de bıktım. Tanınmak istemiyorum, onun için de üniversite okumak için Kıbrıs’a gittim. Kıbrıs’a gittiğim ilk gün havaalanında bir kişi ‘Ayşen seni gördük maşallah’ falan dedi” şeklinde konuştu.

  Yanlış iğneden kolu kesilen Ayşen şimdi 22 yaşında #2

  “KOLUMUN OLDUĞUNU HATIRLAMIYORUM BİLE”

  Kolunu 2,5 yaşında kaybettiği için kolu olduğunu bile hatırlamadığını belirten Başaran, “Ben biraz şanslıyım aslında. Ben 2,5 yaşında kolumu kaybettiğim için böyle büyüdüm. Kolumun olduğunu hatırlamıyorum bile. Zaten bir insan 5- 6 yaşından önce anılarını hatırlamaz. Ben böyle büyüdüğüm için alıştım. Şuan 22 yaşındayım, 22 yaşında da kolu kesilenler var. Onlar için ne diyeceğimi bilemiyorum, onlar için daha zordur diye tahmin ediyorum. Bir şekilde insan öyle olmaya alışıyor. Elbet insanın psikolojisi bozulacak. Benim 22 sene psikolojim bozulmadı ama şimdi bozuldu” dedi. 20 yıldan bu yana kızı için mücadele veren baba Hüseyin Başaran ise, Ayşen’in çok başarılı bir kız olduğunu dile getirdi. Ayşen’in psikiyatr olup insanları tedavi etmek istediğini kaydeden baba Başaran, “Arkadaşları ilk gördüğünde biraz çekindiler. Tedirgin oldu benim de kolumu keserler mi diye. Bu durum Ayşen’i etkiledi. Derslerini ve okulunu da etkiledi. Ayşen doktor olmak istiyordu. En son düşüncesi psikiyatri olmaktı. İnsanları tedavi etmek istiyordu. 9 sene hukuk mücadelesi, 2 sene de Avrupa İnsan Hakları mücadelesi verdik. Sonuç ne, birkaç kuruş para verdiler. Biz bunu para için değil hak, adalet için yaptık. Ayşen’in kolunun kesilmesine neden olan sorumlular hiçbir ceza almadan görevlerine devam ediyor” diye konuştu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir