Dolar
7.3571
0.2206%
Euro
8.7139
0.4125%
Altın
1944.58
-0.4693%
Borsa
1083.83
-1.4932%
G. Altın
460.112
-0.1956%
Bitcoin
86968.09
2.1556%
23ºC
İstanbul
Açık 23 C

  Yarın kar geliyor

  Bahar havası bugün bitiyor. Trakya'da gün içerisinde başlayacak kar yağışı İstanbul'da da etkisini gösterecek.
  • 26.01.2013 - 11:25
  Yarın kar geliyor

  Yarın kar geliyor #1

  Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Trakya'da gün içerisinde yağmur ve karla karışık yağmur, yükseklerinde kar şeklinde görülecek yağışların, rüzgarın kuzey yönlerden kuvvetlenmesi ve hissedilir derecede sıcaklık düşüşü ile birlikte akşam saatlerinden itibaren Edirne ve Kırklareli çevrelerinde kar yağışına dönüşeceği, gece saatleri ile yarın kar yağışının Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, İstanbul'un Silivri ve Çatalca çevrelerinde etkisini aralıklarla sürdüreceğinin tahmin edilidiğini açıkladı. Trakya'da kar yağışı ve ani sıcaklık düşüşü nedeniyle yaşanabilecek olumsuz şartlarakarşı tedbirli olunması gerektiği belirtildi.

  İSTANBUL'DA HANGİ İLÇELERE UYARI YAPILDI?

  Meteorolojinin açıklamasına göre; Ülkenin büyük bir bölümünde görülecek olan yağışların, genellikle yağmur ve sağanak, İç Anadolu'nun kuzey kesimleri, Doğu Anadolu'nun doğusu ile Karadeniz'in iç kesimlerinin yükseklerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Yağışların; İzmir, Aydın, Muğla, Manisa, Çanakkale, Balıkesir'in batı kıyı ilçeleri (Ayvalık, Edremit, Burhaniye), Antalya ile Isparta'nın Sütçüler; Burdur'un Ağlasun, Çeltikçi, Bucak ilçelerinde çok kuvvetli (51-75 kg/metrekare) ve yer yer şiddetli (76-100 kg/metrekare) olması bekleniyor. Bu sabah ve gece saatlerinde doğu bölgelerde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis hadisesi bekleniyor.

  İSTANBUL'A KAR GELİYOR

  Trakya'da gün içerisinde yağmur ve karla karışık yağmur, yükseklerinde kar şeklinde görülecek yağışların, rüzgarın kuzey yönlerden kuvvetlenmesi ve hissedilir derecede sıcaklık düşüşü ile birlikte akşam saatlerinden itibaren Edirne ve Kırklareli çevrelerinde kar yağışına dönüşeceği, gece saatleri ile yarın (Pazar) kar yağışının Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, İstanbul'un Silivri ve Çatalca çevrelerinde etkisini aralıklarla sürdüreceği tahmin ediliyor. Trakya'da kar yağışı ve ani sıcaklık düşüşü nedeniyle yaşanabilecek olumsuz şartlara (Ulaşımda aksamalar, buzlanma ve don olayı) karşı tedbirli olunması gerekmektedir.


  KAR KAPIKULE'DEN GİRDİ

  Edirne ve Kırklareli'de sabah saatlerinde başlayan kar yağışı yaşamı olumsuz etkiledi.

  Soğuk havanın etkisi altına giren Edirne'nin kent merkezinde kar yağışı başladı. Sabah saatlerinde işe gitmek isteyen vatandaşlar kar yağışı nedeniyle zor anlar yaşadı. Trafikte aksama yaşanmazken, polis ekipleri kavşaklarda sürücüleri hız yapmamaları konusunda uyardı.

  Yarın kar geliyor #2

  Edirne Meteoroloji Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, kar yağışı yarın da aralıklarla devam edecek. Sıfırın altında bir derece ölçülen hava sıcaklığının ise yarın en düşük sıfırın altında iki derece olacağı tahmin ediliyor.

  Öte yandan, beyaz örtüye bürünen Selimiye Camisi ve Tunca Köprüsü'nün de aralarında bulunduğu birçok tarihi eser, güzel görüntüler oluşturdu.

  Kırklareli

  Bulgaristan'a ulaşımın sağlandığı Kırklareli'deki Dereköy Sınır Kapısı'nda ise kar kalınlığı 10 santimetreye ulaştı. Demirköy ve Kofçaz ilçelerinde de kar yağışı etkili oluyor.

  Karayolları 15. Şube Şefliği ekipleri, Dereköy Sınır Kapısı karayolunun kapanmaması için kar küreme çalışmalarını sürdürüyor.


  METEOROLOJİ'DEN KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

  Yağışların; İzmir, Aydın, Manisa, Çanakkale, Balıkesir'in batı kıyı ilçeleri (Ayvalık, Edremit, Burhaniye), Antalya ile Isparta'nın Sütçüler; Burdur'un Ağlasun, Çeltikçi, Bucak ilçelerinde çok kuvvetli (51-75 kg/metrekare) ve yer yer şiddetli (76-100 kg/metrekare) olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (ani su baskını, sel, yıldırım, dolu, yağış anında kuvvetli rüzgar, ulaşımda aksama vb) ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

  MARMARA

  Çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; bölge genelinde yağmur ve sağanak, akşam saatlerinden sonra Trakya kesimi (Edirne, Kırklareli, Tekirdağ) ile İstanbul'un Silivri ve Çatalca çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Yağışların; Çanakkale ile Balıkesir'in batı kıyı ilçelerinde (Edremit, Ayvalık, Gömeç, Havran ve Burhaniye) yer yer kuvvetli (21-50 kg/metrekare) olması bekleniyor. Rüzgarın; bölgenin kuzey kesimlerinde kuzey ve kuzeydoğu (poyraz), Çanakkale çevrelerinde güney ve güneybatı (lodos) yönlerden kuvvetli (30-50 km/s) esmesi bekleniyor.

  EGE

  Çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı yağmur ve sağanak, kıyılarının gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; İzmir, Aydın, Manisa ve Muğla çevrelerinde kuvvetli (21-50 kg/metrekare), yer yer çok kuvvetli (51-75 kg/metrekare) ve şiddetli (76-100 kg/metrekare) olması bekleniyor. Rüzgar kıyı kesimlerde güney ve güneybatı (lodos) yönlerden kuvvetli (40-60 km/s) eseceği tahmin ediliyor. Kuvvetli lodos nedeniyle yaşanabilecek baca gazı zehirlenmeleri ve ulaşımda aksamalara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

  AKDENİZ

  Parçalı ve çok bulutlu, Batı Akdeniz ile zamanla Mersin, Kahramanmaraş, akşam saatlerinden sonra Adana ve Osmaniye çevrelerinin aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Antalya, Isparta'nın Sütçüler; Burdur'un Ağlasun, Çeltikçi, Bucak ilçelerinde çok kuvvetli (51-75 kg/metrekare) ve yer yer şiddetli (76-100 kg/metrekare) olması bekleniyor. Rüzgar batı kıyılarında güneyli yönlerden kuvvetli (30-50 km/s) esecek.

  İÇ ANADOLU

  Parçalı ve çok bulutlu, sabah ilk saatlerde Eskişehir çevreleri, zamanla bölge geneli yağışlı geçecek. Yağışların; genellikle yağmur, akşam saatlerinden itibaren bölgenin kuzey kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Lodos nedeniyle yaşanabilecek baca gazı zehirlenmeleri ve ulaşımda aksamalara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

  BATI KARADENİZ

  Parçalı ve çok bulutlu, zamanla bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; kıyı kesimlerde yağmur, iç kesimlerinde karla karışık yağmur, yükseklerinde kar şeklinde olması bekleniyor.

  ORTA ve DOĞU KARADENİZ

  Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerinde Samsun, Amasya ve Çorum, gece saatlerinde iç kesimleri aralıklı yağışlı geçecek. Yağışların; genellikle yağmur ve sağanak; Gümüşhane ve Bayburt ile iç kesimlerinin yükseklerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde yüksek kar örtüsü nedeniyle muhtemel çığ tehlikesine karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

  DOĞU ANADOLU

  Parçalı ve çok bulutlu, sabah ilk saatlerde Malatya, Tunceli, Elazığ, Erzurum, Bingöl, Ağrı, Muş ve Bitlis çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; bölgenin batısında yağmur ve sağanak, kuzey ve doğusunda karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Bölgenin kuzey ve doğusunda buzlanma ve don olayı bekleniyor. Güneyli rüzgar ve yüksek kar örtüsü nedeniyle muhtemel çığ tehlikesine karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

  GÜNEYDOĞU ANADOLU

  Parçalı ve çok bulutlu, Diyarbakır ve Adıyaman çevreleri ile zamanla doğu kesimlerinin aralıklı yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor.

  Görüş Bildir