Petrol
87.18
0.35%
Euro
19.6088
-0.04%
Dolar
18.6383
0.03%
Altın
1.079
-0.07%
Borsa
4989
-1.13%
Bitcoin
321.398
-0.76%
13ºC
İstanbul
Bulutlu 13 C

  Yüzünde maske vardı annesi bile anlamadı

  Yüz nakli donörünün eşi, "Annesi 'Kızımın yüzü bembeyaz kesilmiş' diye hüzünlendi" dedi.
  • 24.03.2012 - 10:30
  Yüzünde maske vardı annesi bile anlamadı

  Yüzünde maske vardı annesi bile anlamadı #1

  Savaş Ay, yüz nakli donörü Olga'nın eşi ile konuştu: Nakil için Olga'nın yüzünü bağışlayan kocası, anlatıyor: Gömülürken maskeliydi. Annesi 'Kızımın yüzü bembeyaz kesilmiş' diye hüzünlendi

  Yüz naklinde donör olan yani intihar sonucu öldüğünde yüzü Kahramanmaraşlı genç kız Hatice'ye takılan Olga Aygün'ün eşi Mehmet Salim Aygün'e bu kez daha detaylı sorular sordum ki konuşulmadık ve akıllarda kalan hiçbir şey olmasın.

  KISKANÇLIK MI VAR?

  Hiçbir nesnel gerekçe yokken, hayat dolu bir insanın hem de çocuklarının gözü önünde canına kıyabilmesi için çok kuvvetli bir travma, depresif bir süreç ani bir kötü gelişme falan gerekmiyor mu?
  Bakın, aynen sizin gibi düşünüyorum ben de. Burnumun ucunda olan bir insan. Onca şen şakrak, sevgi dolu bir ortam. Hele de Rusya'da, akrabaları yanında büyüyen kızı da Türkiye'ye gelince, ben onu nüfusuma geçirince fazladan müthiş bir mutluluk ve sonuç.

  Sizin onu kıskanmanız, baskı yapmanız söz konusu mu acaba?
  Ne gibi?

  Ne bileyim mesela giyimi kuşamı, haa bir de facebook olayı var. İnceleyebildiğim kadarıyla çok sayıda arkadaşı var hem Türk hem Rus, Moldovalı, Rumen kadın ve erkekler. Siz bile sahte isimle ekli arkadaşsınız. Kendi eşine sahte isimle Cihat Selimoğlu adıyla eklenmek niye?
  (gülümsüyor) Ben ilk tanışmamızda kendimi Cihat olarak tanıttım ona. Çocukluğumdan beri Cihat ismini severim. Yakın çevremde beni Cihat olarak bilirler. Facebook'ta da öyle. Bir Rus web sayfası var internette. Eşim orada kayıtlı ve oyunlar oynuyorlar sanal dünyada. Ben iki isimle girip, hediyeler yolluyordum fazla fazla, Olga seviniyordu. Facebook'taki arkadaşlarının çoğunu da tanırım. Huzursuzluk yaratacağım, kıskanacağım durum yok yani.

  ÖLÜM ŞARKILARI DİNLEMİŞ

  Bilgisayar üzerindeki notlarından bir emare buldunuz mu kendine kıyacağına dair?
  Bulduk maalesef. Arkadaşları Rusça yazıları tercüme etti. Bir Rus sitesine yazıp en az 15 şarkı adı verip kendisine yollatmış. O 15 şarkının her biri ölüme, ölmeye yatkın ya da övücü sözleri olan şarkılarmış. İntihardan 10 dakika önce de bunlardan ikisini dinlemiş.

  Neden Türkiye'de toprağa verdiniz?
  Aslında kendi vatan topraklarına dönüp, orada ebediyen uyumasını isterdim. Ama öğrendiğim bir şey var o yüzden burayı seçtik.

  Nedir o özel değilse?
  Moldova örf adetlerine göre intihar edenlere özel bir yer ayrılırmış. O özel yere de burada söylemek istemediğim aşağılayıcı bir sıfat kullanılırmış.

  ANNESİ BİLE YÜZÜNÜ FARK ETMEDİ

  Eşiniz Müslüman olmuştu. Dinimizde de intiharlara ne tür yaklaşım var belli.
  Zaten biraz da bu yüzden organ bağışını istedim. Sevap kazanırsa ruhu huzura erer diye.

  Defnedilirken son defa açıp yüzüne bakılır. Ama yüzü nakledilince bu gerçekleşemedi değil mi?
  Gerçekleşti.

  Nasıl yani, yüzü nakil olmamış mıydı?
  Makinelere bağlı yaşatılırken yüzünün kalıbını aldılar. Sonra silikondan tıpa tıp bir mask yaptılar. Annesi fark etmedi mesela. Kızımın yüzü nasıl da bembeyaz kesilmiş diye hüzünlendi üstelik.


  Görüş Bildir