Petrol
86.65
-4.21%
Euro
17.8436
-1.10%
Dolar
18.414
0.52%
Altın
973.28
-1.08%
Borsa
3282
-0.41%
Bitcoin
352.313
-0.55%
22ºC
İstanbul
Güneşli 22 C

  Zayıf kadın düşman mı

  Vücut kitle endeksi 18,5'tan az olan mankenlerin defilelere çıkmasını ve reklamlarda yer alması yasaklandı
  • 25.03.2012 - 11:20
  Zayıf kadın düşman mı

  Zayıf kadın düşman mı #1

  Toplumun her kesimi bir deri bir kemik şöhretlerden vücut kitle endeksi düşük mankenlere zayıf kadını tartışıyor.

  Bu hafta İsrail parlamentosu vücut kitle endeksi 18,5'tan az olan mankenlerin defilelere çıkmasını ve reklamlarda yer almasını yasakladı.

  Bu yasak, ölçüleri ne olursa olsun tüm kadınlarda sağlıklı olmayı özendirmeyi ve aşırı zayıflığın yüceltilmesinin önüne geçmeyi amaçlıyor.

  Yasanın hazırlayıcılarından Rachel Adato, "Güzel olmak zayıf olmak demek değildir" diyor.

  Son yıllarda, çıkık köprücük kemikli televizyon yıldızlarından, rötuşla inanılmaz derecede ince bele kavuşturulan dergi mankenlerine kadınların medyada nasıl yansıtıldığı daha tartışılır hale geldi.

  Anoreksik kadınların Pinterest gibi sosyal paylaşım sitelerinde bir araya geldiği bir dönemde yasa koyucuların kadın vücudu konusundaki algıdan kaygı duymaları anlaşılır bir durum. 

  Yeme davranışı bozukluları olan kişilere yardım amacıyla kurulan NEDA adlı örgütün, sağlıklı vücudu özendirmeyi hedefleyen "Proud2BeMe" (Kendim olmaktan gurur duyuyorum) sitesinden Claire Mysko, kadını çok zayıf olarak sunan görüntülerin azaltılmasının yararlı olacağını belirterek "Sürekli olarak tek bir güzellik anlayışının dayatılması tehlikesi var. Medyada, farklı ölçülerin yansıtılması konusunda ciddi bir eksiklik var. Birçok kişi medyada kendileri gibi insanları göremiyor" diyor.

  ZAYIFLAR DEĞİL ZAYIFLIK KÜLTÜRÜ HEDEF ALINMALI

  Pricing Beauty (Güzelliğe Değer Biçmek) kitabının yazarı Amanda Mears da podyumlar ve reklamlarda yer alacak mankenlere standart getirmenin sistemi sarsarak değişimin kapısını aralayabileceğini söylüyor. 

  Fakat Mears, "İnsan bedeninin farklı şekilleri ve ölçüleri var. Ama belli rakamları tutturanların sağlıklı kabul edilmesi anlayışı dorğu değil" diyor.

  Yeme davranışı bozuklukları konusunda uzman olan psikolog Dr. Margo Maine de boyun ağırlığa oranını yansıtan vücut kitle endeksinin insan gruplarının ortalama ölçülerini belirlemek için iyi bir yöntem olabileceğine ancak bunun bireylerin sağlığı açısından iyi bir gösterge olmadığına dikkat çekiyor. 

  Dr. Maine, "Eskiden olsa bu yasayı desteklerdim. Ama artık, doğru vücut tipine ilişkin yargı konusunda biraz temkinliyim. Kadını sadece ölçülerine indirgedik. Yeme bozukluğu bulunan ya da doğalından zayıf olan kadınları hedef alarak, bireylere odaklanıyoruz, bunu benimseyen kültüre değil" diye konuşuyor.

  Kanada'da Medya Farkındalık Ağı adlı bir medya eğitim programının sorumlusu olan Matthew Johnson ise, mankenlerin ölçülerini belirleme kararının ters tepebileceğini belirtiyor, "Bence doğru olan televizyonda da genel olarak medyada farklı ölçülerdeki bedenlerin de özendirilmesidir. Aşırı zayıflığın reddedilmesi değil." diyor.


  Görüş Bildir