taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.7754
Euro
7.3764
Altın
1648.19
Borsa
92381.82
Gram Altın
359.389
Bitcoin
49483.89

Yaşar Okuyan açlık grevinde

Eski bakanlardan Yaşar Okuyan, Tekel işçilerine destek için açlık grevine başladı


Whatsapp ile paylaş
Yaşar Okuyan açlık grevinde

Bir dönem MHP Genel Başkanlarından Alparslan Türkeş'in sağ kolu olan ardından Anavatan Partisi deneyiminin ardından Yaşar Nuri Öztürk ve 'la da ittifak kuran eski bakanlardan Yaşar Okuyan, 'daki Tekel işçilerine destek için açlık grevine başladı.

Okuyan, Türk-İş Genel Merkezi önünde yaptığı konuşmada, “Tekel işçilerinin 50 gündür türlü zorluklara rağmen hukuksuzluğa karşı hukuk mücadelesi verdiğini” söyledi.

BU İŞÇİLER 2002'DE O PARTİLERİ SİLDİ Tüm Türk halkının Tekel işçilerinin arkasında olduğunu ifade eden Okuyan, hükümetin Tekel işçilerine yönelik yaklaşımını eleştirdi. Okuyan, 3,5 sene Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yaptığını anımsatarak, şöyle konuştu: “Siyasi sorumluluğunuzu bilin, Tekel işçilerinin ekmeğiyle oynamayın. 1991'de Zonguldak'tan başlayan işçi yürüyüşü iktidarı devirdi. Ben o hükümetin içerisindeydim. Onun tecrübesi ile söylüyorum. Geçmişteki örnekleri hatırlayın. Bu işçiler 2002'de o partileri sildi. Sayın Başbakan, emekle, ekmekle, milletle oynama.”

SENDİKALARINA SAHİP ÇIKSINLAR İşçilerin, mücadele gücünün örgütlü olmalarından kaynaklandığını belirten Okuyan, işçilerden sendikalarına sahip çıkmalarını istedi. Okuyan, mücadeleleri süresince işçileri desteklediğini belirterek, “Sağlık sorunlarım olmasına rağmen dayanabildiğim kadar açlık grevinde sizlerle birlikte olacağım” dedi.

Konuşmasının ardından, başına beyaz bant bağlanan okuyan, işçilere destek için açlık grevine başladı. ZİYARETLER İşçileri ziyaret eden İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ceyhan Mumcu, bu hafta Almanya'da, Uğur Mumcu ve diğer basın şehitlerini anma toplantılarına katıldığını, oradaki Atatürkçü Düşünce Derneklerine üye işçilerin, aralarında topladıkları paraları Tekel işçilerine gönderdiğini söyledi. Başbakan 'ın Tekel işçilerine yönelik “Kullanılıyorlar” şeklinde söylemde bulunduğunu belirten Mumcu, “Bu alanlar kullanılanların değil kullananlara karşı direnenlerin alanları” dedi. Ceyhan Mumcu, Başbakan Erdoğan'ın “yetim hakkı yedirmem” sözlerini de eleştirerek, “Sayın Başbakan 15 senedir doğal gaz borcunu ödemeyen Büyükşehir Belediyesinden borcunu tahsil et, yetim hakkı yedirme” diye konuştu. Bu arada Almanya'daki işçilerin gönderdiği 800 avroluk yardım, Tekel işçileri için açılan hesaba yatırıldı. Ziyarete gelen Türkiye Barolar Birliği Başkan Vekili Berra Besler de mücadelelerinden dolayı işçileri kutladı. “Tekel işçilerine yapılanların Anayasa'da yer alan sosyal devlet ilkesi ile bağdaşmadığını” savunan Besler, yarın yapılacak eylemin, hükümetin konuyu sosyal devlet anlayışı içinde değerlendirmesini sağlamasını beklediğini söyledi. İşçilere çeşitli sivil toplum kuruluşları ve sendikalardan da ziyaretler yapıldı.  

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir