taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.6168
Euro
7.2116
Altın
1613.49
Borsa
89510.88
Gram Altın
342.71
Bitcoin
45815.9

Yaşayan efsane Hacı Murat

Ona 'Yürüyen tabut' da dediler,'Gaz tenekesi' de… Ama 'Murat asla yolda koymaz' da dediler.. Bir döneme damgasını vurarak hafızalara kazınan, milli aracımız 48 yaşında.

Özel İçerik |
Whatsapp ile paylaş
Yaşayan efsane Hacı Murat

Aybüke SENGİR/ [email protected]

Halk arasında "Hacı Murat" olarak bilinen Murat 124, 12 Şubat 1971'de üretilmeye başladı. Adını, Bursa'nın Osmanlı'ya başkentlik yaptığı dönemde padişahlık yapan I. Murad'dan alan "Murat 124", aradan geçen 48 yıla rağmen hala efsane. Her şeyden önce nostaljik bir havaya sahip olması, deri ve geniş koltukları, yuvarlak ve estetik ön farları, kendine has egzoz sesiyle yerli ve milli aracımız olarak yaşayan bir efsane.

Yaşayan efsane Hacı Murat

Yaşayan efsane Hacı Murat ViDEO

1971 YILINDA ÜRETİM BANDINA ÇIKTI

Murat 124, 1971 yılında Tofaş’ın Bursa fabrikasında, Türkiye’de yabancı lisansla üretilen ilk otomobil. Kuş serisinin üretiminin başlamasıyla, 1977 yılında üretimini tamamen durdurdular. 1984 yılında, Tofaş Serçe adıyla yeniden üretimine başladılar, 1995'e geldiğimizde bu kez tamamen durduruldu.

Yaşayan efsane Hacı Murat

MURAT 124’LE HACCA GİDEN HACILARIMIZ

Aslında marka, Fiat 124 ama Türkiye’de Murat 124 olarak biliniyor. Halk arasında ise Hacı Murat olarak bilinir. Sebebi ise, 1974 yılında, Türkiye’de hacca arabayla gitmenin serbest olması. O yıllarda Murat 124, en meşhur markalardandı tabii. Araba almak isteyen herkes, bu aracı isterdi. Hacca araba ile gidişler serbest olduğu için birçok kişi, Murat 124 ile hacca gitti. Arabayla giden sayısı o kadar artmıştı ki, bu yoğunluktan sonra arabayla hacca gitmek tekrar yasaklandı.

Yaşayan efsane Hacı Murat

Hatta yine aynı dönemde vatandaşlar, Murat 124 sahibi olmak için kuyruklara giriyordu. Bazı gazete ve dergiler, kuponla otomobil çekilişleri düzenliyordu.

YÜRÜYEN TABUT, GAZ TENEKESİ AMA YOK YOLDA KALMA ENDİŞESİ!

Murat 124’ün en büyük negatif özelliği, ince sactan yapılmış bir kaportaya sahip olmasıydı. Kaza anında, buruşturulmuş kağıt gibi oluveriyor ve içindekileri koruyamıyordu. Bu yüzden ona “Yürüyen Tabut”, “Gaz Tenekesi” gibi benzetmeler yapılmıştı. İlk üretilen Murat'ların bir kısmının kaportası çürük bile çıkmıştı ancak, kimilerine göre Murat 124’ün motor problemi yüzünden yolda kaldığı görülmemiştir. Murat 124’ler; 1977 yılında yerini Murat 131’e, ardından gelecek kuş serisine bıraktı.

Yaşayan efsane Hacı Murat

GERÇEK BİR EFSANE

Ne kadar toplatılsa da özellikle Konya gibi düz Anadolu şehirlerinde, Murat 124’leri halen yollarda görebiliyoruz. Bugün Türkiye trafiğinde, 1.500-2 bin adet kadar Murat 124 geziyor. “Gaz Tenekesi”, “Yürüyen Tabut” gibi yediği negatif damgalara karşı olumlu birçok özelliğiyle Murat 124, Türk otomobil sektörünün, hala yaşayan en büyük efsanesi.

Yaşayan efsane Hacı Murat

İLK HACI MURAT MÜZEDE

Adına çeşitli illerde fan kulüpleri kurulan, binlerce lira harcanarak modifiye edilen, hayranlıklarını "sevda" olarak niteleyenler kadar, öldüklerinde tabutlarının üzerinde taşınmasını vasiyet edenler bile oluyor. "Hacı Murat" olarak bilinen otomobilin, "0000001" şasi numarasıyla 1971 yılında üretilen ilk örneği ise sergilendiği TOFAŞ Bursa Anadolu Arabaları Müzesi'nde ilgi görüyor.

Yaşayan efsane Hacı Murat

Yaşayan efsane Hacı Murat

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir