taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.7491
6.3864
1475.87
108658.98
272.724
42534.91

Yavuz Sultan Selim Köprüsü 4 ay boyunca 9.9 lira

Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün geçiş ücreti yıl sonuna kadar otomobiller için 9.90 lira, kamyonlar için 21.29 lira olacağı açıklandı.

18.08.2016 - 09:56..
Whatsapp ile paylaş
Yavuz Sultan Selim Köprüsü 4 ay boyunca 9.9 lira

s

Köprü ücretiyle ilgili bilgi veren Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, “Proje, uluslararasıdır ve bu yüzden ihaleye çıkarken dolar bazlı çıkılmak zorunda. Burada 1 Ocak tarihli dolar kuru esas alınacak ve Türk lirasına çevirilecek. İnsanlarımız buradan dolarla geçmeyecekler, sadece hesaplama dolar bazlı. Köprü ücreti sene sonuna kadar geçerli olacak” diye konuştu.

NAKİT PARA İLE GEÇİLECEK

Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün açılışına birçok ülke devlet başkanının da davet edildiğini vurgulayan Arslan, “Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nde OGS ve HGS’nin yanı sıra köprüye alışmalarını sağlamak için nakit para ile geçiş de bulunacak. Daha sonraki süreçte nakit geçiş kaldırılacak. Avrupa yakasında serbest geçiş sistemiyle geçiş de mümkün olabilecek. Gelecekte bu sistem yaygınlaştırılacak. KDV oranı köprülerde yüzde 8, otoyollarda yüzde 18. Köprü geçiş ücretlerine KDV’de dahil ediliyor” dedi.

YOLLAR 2019’DA BİTECEK

Arslan, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü Anadolu’da Akyazı’ya, Avrupa’da Kınalı’ya bağlayacak otoyol çalışmasına ilişkin de şunları anlattı: “Gebze’den Kurtköy’den otobana girmiş olacağız ve köprüyü geçerek, Odayeri’den Mahmutbey’e inebileceğiz. Böylece her iki yakada TEM’e bağlanmış olacağız. Kuzey Marmara otobanının her iki yakadaki yollarının Yap-İşlet-Devret modeliyle yapımı için de yer teslimlerini yaptık. Her iki yolun da bitişi 2019 olarak öngörülüyor. 2019 yılında biz Akyazı’dan otoyola girip Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü kullanarak, Kınalı’dan çıkabilir hale geleceğiz. İstanbul’daki Kurtköy ve Mahmutbey bağlantıları da geçerli olmak üzere.”

Arslan, köprü ile Asya ve Avrupa’nın bir kere daha bağlanacağını ve İstanbul’un ağır vasıtalardan kaynaklı trafik yükünü şehir merkezinden çıkaracağını söyledi. Arslan, “Dünyaya bir kez daha söyleyeceğiz ki büyük projelerimizi hız kesmeden yapıyoruz, Türkiye Cumhuriyeti böyle bir ülkedir. 15 Temmuz darbe girişimini yaşamış olsa da 240 vatan evladını şehit vermiş olsa da 2 bin 195 kişi gazi olmuş olsa da onların hatırasına sahip çıkmak adına bu projeyi yapıyoruz” diye konuştu.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir