taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.7342
Euro
7.2869
Altın
1618.28
Borsa
89552.61
Gram Altın
350.572
Bitcoin
45018.05

Yeni AVM'lerin yeri trafiğe göre belirlenecek

Perakende Kanunu’nun onaylanmasıyla birlikte gözler önümüzdeki döneme çevrildi. Yapılacak düzenlemeyle artık AVM’lere bölgeye getireceği trafik yüküne bakılarak izin verilecek.


Whatsapp ile paylaş

Yeni AVM'lerin yeri trafiğe göre belirlenecek

trafik

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ankara’da sayıları 40’u bulan AVM’lere çekidüzen getiren Perakende Kanunu’nu onaylamasıyla birlikte gözler önümüzdeki döneme çevrildi. Yapılacak düzenlemeyle artık AVM’lere bölgeye getireceği trafik yüküne bakılarak izin verilecek.

Ekonominin yüzde 15’ini oluşturan perakende ticaretin düzenlenmesi için 9 ay içinde yeni yönetmelikler çıkarılacak. Bu sürede ortaya çıkan sorunlar, sektör temsilcileri tarafından Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na yazılı olarak iletilmesi halinde çözülecek. Erdoğan’ın onayladığı AVM’leri de içeren Perakende Ticaret Kanunu ile AVM’lere bebek bakım odası, ibadet yeri ve acil tıbbi müdahale odası gibi ortak kullanım alanı zorunluluğu getirildi. Kanun kapsamında 9 ay içinde çıkarılacak yönetmeliklerle AVM’lerin büyüklüğüne göre bu alanların içeriği değişecek.

KRİTERE UYMAYANA CEZA

Ankara’da Eskişehir Yolu, Konya Yolu ve İstanbul Yolu’nda yoğunlaşan AVM’lerin açılışı trafiğe getireceği yük, ulaşım imkanları, bölgedeki AVM sayısı gibi kriterler dikkate alınarak belirlenecek. Esnafa ayrılacak yüzde 5’lik payın nasıl uygulanacağı da yine yönetmeliklerle düzenlenecek. Bu nedenle yeni yapılacak AVM’lerin artık yeni yasa kapsamındaki kriterlere uygun olarak inşa edilmesi gerekiyor. Gereken şartlara uymayan ya da esnafa belirli oranda yer ayırmayan AVM’lere müfettişler tarafından değişen oranlarda cezalar verilecek.

GEÇİŞ SÜRESİNDE YAZILI

Kanun kapsamında hazırlanacak yönetmeliklerin 9 ay içinde çıkarılması gerekiyor. Bu sebeple daha ayrıntılı olarak hazırlanacak yönetmelikler çıkarılana kadar Türkiye genelinde sayıları 400’ü bulan AVM’lerde yaşanabilecek sorunlar ancak yazılı olarak bakanlığa iletilmesi halinde çözülebilecek. Yazılı olarak sektör temsilcilerinin talepleri Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli’nin onayına sunulacak. Bakanın onay vermesi halinde gelen talebe geri dönüş yapılacak.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir