taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.7631
Euro
7.3606
Altın
1649.37
Borsa
93225.22
Gram Altın
358.639
Bitcoin
49233.43

Yerel seçimlerde başörtülüler için yeni karar

Önceki yıllarda ilçe seçim kurulu ve sandık kurullarında başörtülü kadınların görev yapamayacağı şeklinde YSK kararı olduğunu hatırlatan YSK Başkanı Sadi Güven, önemli bir değişikliğe imza attıklarını duyurdu.


Whatsapp ile paylaş

Yerel seçimlerde başörtülüler için yeni karar

Yerel seçimlerde başörtülüler için yeni karar

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, 30 Mart'ta yapılacak yerel seçimlere ilişkin hazırlıkları değerlendirdi.

''BAŞÖRTÜLÜLER DE GÖREV YAPABİLECEK''

Açıklamalarında kılık kıyafet konusuna da değinen Güven, "Önceki yıllarda ilçe seçim kurulu ve sandık kurullarında başörtülü hanımların görev yapamayacağı şeklinde YSK kararı vardı. Ancak bu sene oy birliğiyle bir karar aldık. Mevzuat açısından herhangi bir yasaklama olmadığından ilçe seçim kurullarında ve sandık kurullarında başörtülü hanımların görev yapabileceğine karar verdik" dedi.

HÜKÜMLÜLER İÇİN DE BİR İLK VAR

Güven, seçimde oy kullanacak hükümlüler ile ilgili de şu bilgiyi verdi: "Bu sene ilk kez cezaevinde taksirli suçtan yatanların dışında sadece cezaevinde hükümlü olarak yatanların oy kullanmasını engelledik. Bihakkın tahliye tarihi dediğimiz sürede veya hükmün kesinleşmesinden cezaevine girinceye kadar geçen sürede dışarıda bulunanların oy kulanma hakkını verdik. Bu da bir farklılık yaratır tabii. İlk defa bu sene anayasal oy kullanma hakkı olduğu için insanlarımızın Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi gereğince böyle bir karar aldık."

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir