Dolar
6.8203
0.1262%
Euro
7.566
0.2477%
Altın
1729.32
0.6307%
Borsa
105520.47
0.1525%
G. Altın
379.237
0.7462%
Bitcoin
64237.86
0.2809%
17ºC
İstanbul
Güneşli 17 C

  Antalya’da caddenin trafiğe kapatılması için referandum

  Antalya'nın Muratpaşa ilçesinde bulunan Şarampol Caddesi için yapılan referandumda yüzde 90.19 evet oyu kullanıldı.
  • Haber Merkezi
  • 21.10.2015 - 07:52

  Antalya’da caddenin trafiğe kapatılması için referandum

  Büyük projeler için sandık kurarak referandum yapan ilk belediye olan Antalya Büyükşehir Belediyesi “Şarampol Caddesi Kentsel Tasarım Projesi” için halkı sandığa davet etti. Katılımcı demokrasi ve şeffaf yönetimle projeyi halka soran Başkan Menderes Türel sandıktan çıkan 90.19 evet oyuyla projeyi hayata geçiriyor.

  Projede caddenin yayalaştırmasından, dış cephelerin düzenlenmesine, park ve otoparklardan oyun alanlarına kadar tüm detayların düşünüldüğü proje ile efsane cadde dünyanın en ünlü caddeleri arasına girmeye hazırlanıyor. Ünlü kent mimarı Can Kubin tarafından hazırlanan proje ile cadde kentin cazibe merkezleri arasında yerini alacak.

  REFERANDUMA GİDEN İLK BELEDİYE

  Elmalı, Balbey, Tahılpazarı, Cumhuriyet, Güvenlik, Kızılsaray, Muratpaşa, Sedir, Üçgen mahallerinde kurulan 4 bin 637 kişinin oy kullandığı sandıklarda efsane cadde Şarampol’u eski günlerine döndürecek projeye evet oyu çıktı. Sandıklara akın eden vatandaşların yüzde 90.19’sı projeye evet oyu verdi.

  Oy kullananların yüzde 9.67’si projeye hayır dedi. Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, vatandaşların kararının kendileri için her şeyden önemli olduğunu ifade ederek, sonucun ardından vakit kaybetmeden çalışmaya başlayacaklarını söyledi. Büyük projeler için sandık kurarak referandum yapan ilk belediye olduklarına dikkat çeken Türel, “Dünyanın birçok ülkesinde bu tür uygulamalar yapılıyor. Biz Türkiye’de çok fazla alışık değiliz. Seçimlerden önce önemli projeleri halkımıza soracağımıza söz vermiştim. Bu ikinci referandumumuz. Raylı sistemin ikinci etabıyla ilgili hususu vatandaşlara sormuştuk. 8 bin 400 kişi katılmış ve vatandaşların yüzde 98.42’si olumlu yanıt vermişti. Biz de vatandaşımızın dediğini yaptık. Yarın da raylı sistem ikinci etabın temelini atıyoruz” dedi.

  "PROJELERİ HALK ONAYLARSA GERÇEKLEŞTİRİYORUZ"

  Referandumun tam bir seçim ciddiyetinde yapıldığını ifade eden Başkan Türel, “Seçmen listelerini seçim kurullarından alıyoruz ve vatandaşlar kimlikleri ile gelip imza karşılığı oy kullanıyorlar. Bir seçimde nasıl oy kullanılıyorsa bu referandumda da aynı şekilde yapıyoruz. Biz her projemiz doğrudur diye bir şey söylemiyoruz. Biz ortaya koyduğumuz bir projeyi halkımız onaylarsa gerçekleştirmek için gayret ediyoruz. Bugün de halkımızın ayağına giderek, vatandaşımızın kanaatini aldık. Antalyalılara Şarampol’u eski günlerine döndürelim mi diye sorduk. Onlar da yüzde 90.19 oranında evet dedi. Artık çalışma zamanı” dedi.

  Görüş Bildir