Petrol
111.48
2.25%
Euro
17.4789
-0.28%
Dolar
16.7545
0.34%
Altın
974.66
0.49%
Borsa
2444
0.00%
Bitcoin
325.205
0.18%
21ºC
İstanbul
Güneşli 21 C

  Hakkari’den Kağıthane’ye ziyaret

  İstanbul'da faaliyet gösteren Hakkari İli ve İlçeleri Eğitim, Sanat, Kültür, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği yöneticileri, üyeleri ve Hakkari folklor ekibi Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç’ı ziyaret etti.
  • 24.02.2014 - 10:33
  Hakkari’den Kağıthane’ye ziyaret

  Hakkari’den Kağıthane’ye ziyaret #1

  Başkan Kılıç’ı makamında ziyaret eden ekipte Hakkari Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Abdulhekim Durgut, Hakkari İli ve İlçeleri Derneği Başkanı Şemsettin Demir, yerel sanatçılar, gazeteciler, Hakkari Merkez Kız Meslek Lisesi öğretmen ve öğrencileri yer aldı.

  Türkiye’de, dünyanın birçok bölgesine oranla çok ciddi bir yöre dernekleri gerçeği olduğunu ifade eden Başkan Kılıç, “Sivil Toplum Kuruluşları her konuda Anadolu’dan gelenlerin yanında oluyor, dayanışma ve birlikteliğin en güzel örneklerini oluşturuyorlar. Ayrıca İstanbul’da edindikleri maddi ve manevi zenginliği de Anadolu’ya taşıyorlar. Anadolu da köylerimizin şekillenmesinde aktif faaliyet gösteren derneklerimizin büyük etkisi var” dedi.

  Sanatın bir toplum için çok önemli olduğunu sözlerine ekleyen Başkan Kılıç, “Sanat toplumu yönlendirir, şekillendirir, daha iyiye ulaşmak için teşvik eder. Toplum sanatla bir arada olur ve geçmiş ve bugün arasındaki bağı sanatla kurar. Burada hocalarımız, sanatçılarımız, gençlerimiz bir arada. Dernek faaliyetleriniz ile çok önemli bir sorumluluğu üstleniyor, geleceğimizin teminatı çocuklarımızı sanatla ve kültür öğelerimizle buluşturuyorsunuz. Türkiye’nin geleceğine yön vermek adına, birlik ve beraberliğin sağlanması adına büyük adımlar atıyorsunuz” diye konuştu.
  Anadolu’nun birçok şehrini ziyaret ettiklerini vurgulayan Başkan Kılıç her yörede, her köyde yaşanılan sorunların da, sevinçlerin de benzer olduğunu ifade etti. Başkan Kılıç, çeşitli amaçlar için huzursuzluk ortamı oluşturmak isteyen insanlara rağmen aynı coğrafyanın misafirperver insanlarının yaşadığı topraklar olduğunu ifade etti.

  Deprem sonrası yardım ve ziyaret amacıyla Van’a gittiklerinde yaşanılan onca acıya rağmen eksiksiz bir şekilde kendilerini misafir etmek ve ağırlamak isteyen Vanlılar ile yaşadığı anıları paylaşan Başkan Kılıç, “Deprem sonrasında Van’a giderek, deprem yaralarını sarmaya çalışan kardeşlerimizi, büyüklerimizi ziyaret ettik. Yardım ve taziye ziyareti için gittiğimiz şehrimizde çok duygulandığımız anlar yaşadık. Tüm acılarına rağmen bizleri en iyi şekilde ağırlamak için çabalayan, yüreklerini bize açan Vanlıların misafirperverliği günümüzde toplum içerisinde huzursuzluk çıkarmak için çabalayanlar adına düşündürücü olmalı” diyerek Kağıthane’de yaz dönemi ve ramazan ayında açılan şehir standları hakkında bilgi verdi.

  Açılan stantlarda her yöreden, her bölgeden Anadolu insanının kendi yöresinin yemek, kıyafet ve müziğini tanıttığını ifade eden Başkan Kılıç, benzeri etkinliklerin yöreler arasında iletişim kurmak için önemli olduğunu söyledi.
  Kağıthane Belediyesi’nin geleneksel olarak düzenlediği Sarı Kamış Şehitlerini Anma Programında 6 dilde ağıtın aynı yürek acısıyla söylendiğini de ifade eden Başkan Kılıç, “Bu topraklarda farklı dilleri anlamasak da, o dilde söylenen hüznü ve mutluluğu anlıyor, gözyaşını görüyoruz. Çünkü acılarımız gibi mutluluklarımız da benzer” dedi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir