Euro
9.6725
0.69%
Dolar
8.0578
0.63%
Altın
460.49
1.36%
Borsa
1.408
0.03%
Bitcoin
445.376
-10.17%
15ºC
İstanbul
Bulutlu 15 C

  Menderes Türel'den turizmcilere bedava su teklifi

  Menderes Türel, turistik tesislerin su fiyatları ile ilgili taleplerine bir teklifle cevap verdi.
  • 08.04.2015 - 14:33
  Menderes Türel'den turizmcilere bedava su teklifi

  Menderes Türel den turizmcilere bedava su teklifi #1

  Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Türel, büyük çoğunluğu Antalya dışındaki vergi dairelerine bağlı olan 5 yıldızlı otel ve tatil köylerine “Siz vergi merkezinizi Antalya’ya taşıyın, biz su parası almayalım” dedi.

  TURİZMCİLERİ ANTALYA'YA DAVET ETTİ

  Başkan Türel, turizm kenti Antalya’nın turizm sektöründen düşük gelir vergisi ve yerel yönetim katkısı aldığını belirterek, turizmcileri vergi dairelerini Antalya’ya taşımaya davet etti.

  Akdeniz Turistik Otelciler Birliği (AKTOB) yetkilileri ile iyi niyetli görüşmelerinin olduğunu aktaran Türel şunları söyledi:

  “Bildiğiniz gibi Büyükşehir Belediyesi küçük ve büyük çaplı tüm turistik tesislerin, her türlü altyapı ihtiyacını gidermekte, çöp toplama, temizlik, peyzaj çalışmaları, arıtma ve kanalizasyon gibi çok önemli yatırımlarını gerçekleştirmektedir. Sadece 2015 yılı içinde, turizm bölgelerinde yapmış olduğumuz altyapı yatırım miktarı, 150 milyon Türk Lirası’nı aşmıştır. Büyükşehir Belediyesi’nin turizm bölgelerinde yaptığı temizlik, çöp toplama ve peyzaj çalışmaları gibi birtakım harcamalar ise bu fiyata dâhil değildir. Belediyemiz turizme bu kadar önemli bir kaynak ayırıp destek veriyorken; turistik tesislerin önemli bir bölümümün vergi merkezlerinin Antalya dışında olması, yerel yönetim paylarının da İstanbul ve Ankara’ya ödenmesi anlamına geliyor. AKTOB’a üye 5 yıldızlı yaklaşık 248 otelin yalnızca 97’sinin Antalya Vergi Daireleri’ne mükellefiyeti var. Antalya’da hizmet veren otellerin yüzde 61’i Antalya dışındaki vergi merkezlerine bağlıyken Antalya Büyükşehir Belediyesi, ciddi bir kaynak kaybı yaşıyor”

  SU BEDAVA

  Ümidimiz Antalya’nın vergi kaybının giderilmesi Belediye'nin turistik tesislerden elde edebileceği tek gelir kaynağının su fiyatları ve çevre temizlik vergisi olduğunu belirten Türel, “AKTOB çözüm ortağımız olan bir sivil toplum örgütü için birçok projeyi ortaklaşa yapıyoruz. AKTOB yetkilileri ile yaptığımız görüşmede kendilerine bir teklif sunduk. Antalya’nın dışındaki vergi merkezlerine bağlı olan otellerin vergi merkezlerini Antalya’ya taşımaları çağrısında bulunmalarını özellikle ilettik. Bunun bir kampanyaya dönüşmesi için biz de Büyükşehir Belediyesi olarak elimizden gelen desteği vereceğiz. Eğer turistik tesislerin kentimiz dışındaki vergi merkezlerinin Antalya’ya gelmesi dâhilinde turistik tesislere gerekirse ücretsiz su vermeyi teklif ettik” diye konuştu.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir