taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.3323
6.0607
1243.45
92227.32
213.094

Yerli malı ANKA havalandı

Türkiye'de tasarlanan insansız hava aracı ANKA 6 saat havada kaldı.

24.11.2011 - 15:12..
Whatsapp ile paylaş

Yerli malı ANKA havalandı

 

ANKA’nın testi TAI mühendisleri tarafından Eskişehir’in Sivrihisar İlçesi’ndeki Askeri Meydanı’nda önceki gün saat 09.35’e yapıldı. İnsansız hava aracı otopilot sistemi ile pistten havalandı.

6 BİN METREYE TIRMANDI

Toplam 6 saat süren uçuşta pilotsuz uçak 18 bin feet yani 6 bin metreye tırmandı. Uçuş sırasında 240 farklı test başarıyla yapıldı. Test çalışmalarının ardından ANKA saat 15.35’te yine otopilot sistemi kullanılarak Sivrihisar’a sorunsuz indi. Yapılan testler sırasında ANKA, kızılötesi çekim yapabilen ve ASELSAN tarafından imal edilen yerli FLIR kameranın aynı boyut ve ağırlığına sahip sistemi burnunda taşıdı.

Önümüzdeki günlerde devam edecek testlerde ANKA havada 24 saat kalışı ve gerçek FLIR kamera sistemi denenecek. Testlerin son aşamasının Güneydoğu’da yapılması planlanıyor.

HERONLARIN YERİNE KULANILACAK

TAI tarafından tasarlanan ANKA insansız hava aracının teslimatlarının Nisan 2012’de başlaması planlanıyor. İsrail’den alınan Heron’ların yerine kullanılacak ANKA, 10 bin metreye yükselebilecek. Saatte 203 kilometre hıza sahip pilotsuz uçak, 200 kilogram ’faydalı’ yük taşıyabiliyor. Burnundaki özel kamera sistemi ile çektiği görüntüleri 200 kilometre menzilde ana merkeze aktarabiliyor.

TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ'NE TESLİM EDİLECEK

ANKA’nın önümüzdeki yıllarda geliştirilecek farklı modelleri ile SATCOM uydu haberleşmesi ve SIGINT olarak adlandırılan sinyal istihbaratı yani cep telefonu, telsiz dinleme gibi görevlerde kullanılması da planlanıyor. Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile 2004’te imzalanan anlaşmaya göre TAI üç ANKA hava aracı ve tüm yer sistemleri geliştirerek Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edecek.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir