taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.579
Euro
7.2498
Altın
1621.51
Borsa
88059.46
Gram Altın
342.827
Bitcoin
41895.69
fuzulev

Yeşilay'dan teknoloji bağımlılığına teknolojik çözüm

Yeşilay Cemiyeti tarafından teknoloji bağımlılarına yönelik geliştirilen "Outturnet" uygulaması ile gençler sosyal hayata ve iyilik yapmaya yönlendirilecek.


Whatsapp ile paylaş
Yeşilay'dan teknoloji bağımlılığına teknolojik çözüm

YEŞİLAY

Yeşilay Cemiyeti Genel Müdürü Savaş Yılmaz, yaptığı açıklamada, bir madde ya da davranışın insanı kontrol etmeye başlamasıyla oluşan bağımlılık kavramını kimyasal bağımlılık ve davranışsal bağımlılık olarak ikiye ayırdıklarını söyledi.

TEKNOLOJİ BAĞIMLILIĞI

Kimyasal bağımlılığın sigara, alkol ve uyuşturucu gibi maddelerle ilgili bağımlılık olduğunu belirten Yılmaz, davranışsal bağımlılıkta ise teknoloji, sosyal medya bağımlılığı bulunduğunu ifade etti.

SOSYAL VE İŞ HAYATININ OLUMSUZ ETKİLERİ

Sabah uyandığında yüzünü yıkamadan sosyal medya hesaplarına ve mesajlarına bakan herkesin teknoloji ve sosyal medya bağımlısı olduğuna dikkati çeken Yılmaz, bu durumun sosyal ve iş hayatını olumsuz etkilediğini dile getirdi.

SOSYAL MEDYA BAĞIMLILIĞI

Madde bağımlılığıyla davranışsal bağımlılığın insana verdiği zarar yönünden birbirinden farkı bulunmadığını anlatan Yılmaz, "Sosyal medya bağımlılığı madde bağımlılığı kadar tehlikeli. Sosyal medyada gençler, gerçek yaşamda asla muhatap olmayacağı kişilerle muhatap olabiliyor. Gençler kontrolsüz bir şekilde her türlü tehlikeyle burada karşı karşıya kalabiliyor. Bazı uyuşturucu maddelerin sosyal medyada açık açık pazarlandığını görebiliyoruz. Sürekli sosyal medyayla uğraşan gençler aslında asosyal kişiler haline gelebiliyor. Bu da kişiyi yalnızlaştırıyor ve kötü alışkanlıklara itebiliyor" dedi.

TEKNOLOJİ BAĞIMLILIĞINDAN KURTULMAK İÇİN

Gençleri teknoloji bağımlılığından kurtarmak amacıyla "Outturnet" adlı bir mobil uygulama geliştireceklerini ifade eden Yılmaz, şöyle konuştu; "Teknolojiyi ve sosyal medyayı kalbinden vuracağız. Gençleri internete bağlılıktan kurtarıp sosyalleşmelerini teşvik etmeyi amaçlayan bir uygulama olacak. Uygulamada telefon ekranına sürekli 'Dışarıya çık, şu arkadaşınla yemeğe gidebilirsin, şurada şu etkinlik var' gibi aktivite yapmaları için gençleri teşvik edeceğiz.

"ÇİVİ ÇİVİYİ SÖKER"

Mesela uygulamayla telefon ekranına 'Spor yapman gerekiyor, iyilik yapman gerekiyor' gibi de uyarılar gelecek. Bunların puanları olacak. Bu puanlar karşılığında hediyeler vereceğiz. Uygulamada 'Bugün iyilik meleği modundayım' diye bir seçenek olacak ve bu durum sosyal medyadaki hesabında paylaşılabilecek. Çivi çiviyi söker diye düşündük. Amacımız gençleri dışarıya çıkartmak. Mart ayında bu uygulama telefonlara indirilebilecek"

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir