taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.4494
Euro
7.1849
Altın
1628.22
Borsa
88125.04
Gram Altın
338.061
Bitcoin
43111.74

Yıldız Parkı'nda tarih yeniden yaşatılıyor

Abdülhamid dönemindeki orijinal haline getirmek için peyzaj çalışmaları devam eden Yıldız Parkı'nda tarih kendini göstermeye başladı.

16.02.2014 - 09:31..
Whatsapp ile paylaş

Yıldız Parkı'nda tarih yeniden yaşatılıyor

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Yıldız Parkı'ndaki 'tarihi peyzaj' çalışmalarında sona yaklaşılıyor.

ABDÜLHAMİD DÖNEMİNDEKİ ORJİNAL GÖRÜNÜMÜNE KAVUŞTURULACAK

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın geçen kasım ayında, "Yıldız Parkı, Abdülhamid dönemindeki orijinal görünümüne kavuşturulacak" açıklamasının ardından Tarihçi Nurhan Atasoy'un danışmanlığında çalışma başlatıldı. Bu kapsamda Osmanlı dönemindeki şelale oluşturuldu, gölet de aslına uygun olarak düzenlendi.

AHŞAP BAHÇE KÖŞKÜ'DE YENİDEN YAPILDI

Peyzaj çerçevesinde, çim teras, o dönemin bitki aplikasyonları da yeniden canlandırıldı. Çalışmalarda son olarak parkın meydanı ile Abdülhamit döneminde şehzadelerin resimlendiği ahşap bahçe köşkü de yeniden hayata geçirildi.

FISKİYELİ MEYDAN YAPILDI

Tarihi peyzaj çalışmasının en önemlisini Yıldız Parkı'nın meydanı oluşturuyor. O dönemdeki gibi fıskiyeli meydan yapıldı. Meydanın yanında, eşsiz Boğaz manzarasının izlenebileceği yeşil amfi oluşturuldu. Çalışmanın ikinci etabında Boğaziçi Köprüsü yapılırken şantiye alanı olarak kullanılan 70 dönümlük arazi Yıldız Parkı'na katılacak. Böylece park 500 dönümle Abdülhamid dönemi sınırlarına ulaşacak. Parkın yeni halinin tanıtımı mart ayında yapılacak.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir