taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.3913
6.129
1221.75
91686.35
211.864

Yıllardır beklediği uygun böbrek eşinden geldi

9 yıldır organ nakli bekleyen Ramazan Çakıcı'ya eşi Fatma Çakıcı böbreğini verdi.

İHA | 08.08.2018 - 15:45..

Isparta'da 9 yıldır organ nakli bekleyen ve son 3 yılını diyalizle geçiren hasta, hastalığının son aşamasına geldiğinde karısının böbreğiyle hayata yeniden tutuldu.

Türkiye’de organ bağışının yetersiz olması dolayısıyla, kadavradan nakil bekleyen ve 9 yıldır uygun böbrek bulunamayan 32 yaşındaki Ramazan Çakır, eşinin gönüllü olarak verdiği böbreği ile Demirel Üniversitesi (SDÜ) Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesinde sağlıklı yaşamına geri döndü.

Yıllardır beklediği uygun böbrek eşinden geldi

"ALLAH HERKESE BÖYLE EŞ NASİP ETSİN"

Bir birinden zorlu geçen süreci anlatan Çakır, "2009 yılından bu yana böbrek hastasıyız. Son 2-3 yıldan bu yana diyalize giriyorum. Artık böbrek yetmezliği konusunda son aşamaya gelindiği söylendi. Kadavradan böbrek çıkmasını bekledik ama olmadı. Allah razı olsun eşim bir böbreğini vermek istedi. Çok memnunum. Allah herkese böyle bir eş nasip eylesin" dedi.

Organ bağışının önemine dikkat çeken Çakır, "Canlı vericiden değil, kadavradan organ bağışı yapılmalı. Herkesin organ bağışında bulunmalarını isterim. Şu anda ben hastaneden çıktığımda direkt olarak organlarımı bağışlayacağım" diye söyledi.

Yıllardır beklediği uygun böbrek eşinden geldi

"AİLEDEN BİRİ BÖBREĞİNİ VEREBİLİR"

Eşinin mide bulantısı ve baş dönmesi şikayetlei ile rahatsızlığının başladığını ve sonrasındaki aşamaları anlatan Fatma Çakır ise, "Eşimin rahatsızlığında bir müddet ilaçla tedavi uygulandı, daha sonra diyalize girmeye başladı. Hastaneye geldiğimde son aşamaya gelindiği ve organ nakli yapılması gerektiği söylendi. Ancak, kadavradan bulunması zor dediler. Aileden birinin verici olabileceği söylendi. dedi.

Yıllardır beklediği uygun böbrek eşinden geldi

"HİÇ DÜŞÜNMEDEN BÖBREĞİMİ VERDİM"

Organ nakli konusunda insanların duyarlı olmasını isteyen Çakıcı, "Ben de hiç düşünmeden bir böbreğimi veririm dedim. Gerekli işlemler yapıldı, organ nakli yapıldı. Allah’a şükür ben şu an çok iyiyim. İnşallah eşim de iyileşince çok memnun olacağım, çok iyi olacak. Mümkünse, insanlar organ nakli konusunda hiç düşünmesinler, imkanları olduğu sürece bağış yapsınlar. İnsanlar ölürken, hatalarını ve günahlarını gömsünler, organlarını bağış yapsınlar. çağrısında bulundu.

Yıllardır beklediği uygun böbrek eşinden geldi

"EŞİ BÖBREĞİNİ VERMEK İSTEDİ"

Hastanın böbrek rahatsızlığının başladığı süreçten itibaren hastane tarafından takip altında olduğunu belirterek, yapılan nakil sonrasında sağlığına kavuştuğunu dile getiren SDÜ Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Böbrek Nakli Sorumlu Hekimi Doç. Dr. Mehmet Zafer Sabuncuoğlu, "Ramazan, 32 yaşında ve böbrek rahatsızlığıyla ilgili 9 yıldır takibimizde olan bir hasta. Son 3 yıldır da diyalize giriyordu. Yaklaşık 3-3,5 yıldır kadavradan bağış beklemesine rağmen, organ çıkmaması üzerine daha fazla diyalize girmemesi için ailesiyle görüşmelere başladık. Eşi böbreğini vermek istedi. açıklamasında bulundu.

Yıllardır beklediği uygun böbrek eşinden geldi

"ARTIK DİYALİZE GİRMEYECEK"

Hastası Ramazan Çakıcı'nın artık diyalize girmeyeceğini söyleyen Sabuncuoğlu, "Değerlendirilmesi sonrasında organları ve böbreğinin uygun olduğunu tespit ettikten sonra yaklaşık 1 saat süren bir ameliyatla eşinden böbreğini alarak Ramazan’a taktık. Hastayı taburcu ettik, hastanın genel durumu gayet iyi, diyalize girmiyor ve normal hayatını devam ettirmeye başladı. Biz de mutluyuz, hasta da mutlu" ifadelerini kullandı.

"SON ZAMANLA ORGAN NAKLİNDE ARTIŞ OLDU"

Organ naklinin zamanla arttığına değinen Ramazan Çakır'ın doktoru Dr. Mehmet Zafer Sabuncuoğlu, "Kadavradan organ bağışı ve nakli konusunda Türkiye’de istenilen düzeye ulaşılamadığına değinen Doç. Dr. Mehmet Zafer Sabuncuoğlu, "Bizim problemimiz şu aslında; tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de organ yetmezliği zamanla artmaya başladı. Bizim cerrahlar ve doktorlar olarak, en çok istediğimiz şey; hastalarımıza vefat sonrası yapılan bağışlarla organ bulabilmek. diye konuştu.

"BATI ÜLKELERİ KADAR ORGAN BAĞIŞI YOK"

Ülkemizde, batı ülkelerindeki kadar organ bağışı fazla olmadığı için Ramazan’daki gibi hastalarımıza organ ihtiyacımız olduğu zaman akrabalarından temin etmek zorunda kalıyoruz. Bizim gibi doğu ülkelerinde, aile bağları çok kuvvetli olduğu için ülkemizde maalesef yüzde 90’dan fazla canlı vericili organ nakilleri yapılmakta. Her ne kadar hastalarımız artık diyalize bağımlı olmaktan kurtulsalar da organ bağışının artmasıyla beraber, daha fazla vefat sonrası gelen bağışlarla gelen organları kullanmak bizim için daha uygun görülmekte" ifadelerine yer verdi.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir