taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.29835
6.0044
1326.135
102240.84
225.783

Yıllardır şehit oğlunun mezarında nöbet tutuyor

Şehit oğlunun mezarını bırakmamak için köyünü terk etmeyen babaya Genelkurmay Başkanı Özel plaket gönderdi.

12.12.2013 - 10:57..
Whatsapp ile paylaş

Yıllardır şehit oğlunun mezarında nöbet tutuyor

Kastamonu'da şehit oğlunu mezarında yalnız bırakmamak için köyden göç etmeyen 80 yaşındaki şehit babasının hüzünlü hikâyesinden etkilenen Genelkurmay Başkanı Necdet Özel, o babaya plaket gönderdi. Kastamonulu Sadık Tokat ve eşi Huriye Tokat, 20 yıl önce Van'da şehit olan ve mezarı evlerinin bahçesinde bulunan oğulları Selahattin Tokat'tan ayrı kalmamak için, artık kimsenin kalmadığı Avlacık köyünden ayrılmıyor.

HEDİYELERİ TUĞGENERAL TESLİM ETTİ

Tek isteği öldüğünde oğlunun yanına gömülmek olan Sadık Tokat'ın bu dramatik hikâyesi, geçen 1 Aralık'ta Sabah gazetesinde yayımlandı. Haberden etkilenen Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, minnet duyduğu bu şehit babasına teşekkür etmek istedi. Kurum adına üzerinde Genelkurmay Başkanlığı forsu bulunan bir plaket, kendi adına da içinde ay-yıldız bulunan bir gümüş tabak hazırlatan Orgeneral Özel, plaket ve tabağı Kastamonu Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Ali Çardakçı'ya göndererek, kendi adına köye gidip teslim etmesini istedi.

KARDA 60 KİLOMETRE

Bölgedeki yoğun kara ve ağır kış şartlarına rağmen İl Jandarma Komutanı Albay Tevfik Anzerlioğlu ve Türkiye Harp Malulü Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Kastamonu Şube Başkanı Berat Satıoğlu birlikte yola koyulan Tuğgeneral Ali Çardakçı, güçlükle de olsa Kastamonu'ya 60 kilometre mesafedeki köye ulaştı. Ahırdaki hayvanların bakımını yaparken komutanların geldiğini görünce büyük bir şaşkınlık yaşayan Sadık Tokat, sevinçle konuklarını karşıladı.

Yıllardır şehit oğlunun mezarında nöbet tutuyor

Şehit babasının önce elini öpen Tuğgeneral Ali Çardakçı, plaket ve tabağı çifte verdi. Özel'e teşekkür eden şehit babası "Allah devletimize zeval vermesin" dedi. Devletin kendilerine her konuda destek olduğunu söyleyen şehit babası, "Hiçbir şeye ihtiyacımız yok. Ben bu devlet için oğlumu şehit verdim ama bu devlet de bana birçok evlat verdi. Askerler bizi hiç yalnız bırakmıyorlar. Ağır kış koşullarında bile gelip ziyaret ediyorlar. Ben bundan başka ne isterim. Kastamonu'nun merkezinde de evim var ama şehit oğlum burada yatarken ben şehre nasıl inerim. Komşularım göç ettiler ama biz şehidimin başucunda yaşamaktan mutluyuz" dedi.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir