taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.8907
6.5026
1484
93765.54
281.574
47999.89

YÖK'ten hukuk eğitiminin 5 yıla çıkarılması açıklaması

Yükseköğretim Kurulundan, hukuk fakültesi mezunları için, ilgili paydaşların da içinde bulunduğu bir süreçle meslek icra sınavının getirilmesinde yarar görüldüğü bildirildi.

AA | 06.09.2018 - 10:41..
Whatsapp ile paylaş

Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit'in, Adli Yıl Açılış Töreni'nde yaptığı konuşmada, hukuk fakültelerindeki lisans eğitiminin 5 yıl olması gerektiğine ilişkin ifadelerinin ardından Yükseköğretim Kurulundan (YÖK) açıklama yapıldı.

MESLEK İCRA SINAVI

Yükseköğretim Kuruluna, Yargıtay Başkanlığından konuya ilişkin yapılmış resmi bir müracaatın henüz bulunmadığının belirtildiği açıklamada "Bununla birlikte Yükseköğretim Kurulu olarak, eğitim öğretim süreleri de dahil konunun, içinde bulunduğumuz Avrupa Yükseköğretim Alanının çerçevesinde ele alınmasının doğru olduğunu, ayrıca Yargıtay Başkanlığımızın hassasiyetlerine de cevap verecek şekilde sisteme yeni girecek olanlar için mezuniyet sonrasında, Adalet Bakanlığımız başta olmak üzere ilgili paydaşların da içinde bulunduğu bir süreçle 'meslek icra sınavının' getirilmesinde yarar gördüğümüzü ifade etmek isteriz." ifadelerine yer verildi.

YÖK'ten hukuk eğitiminin 5 yıla çıkarılması açıklaması

CİRİT NE DEMİŞTİ

Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, dün Adli Yıl Açılış Töreni'nde yaptığı konuşmada, hukuk eğitimindeki yetersizliklerin adli hizmetlerin kalitesini olumsuz etkilediğini ifade etmiş, hukuk fakültelerinde lisans eğitiminin 5 yıl olması, yargı etiği derslerinin de tüm hukuk öğrencilerine verilmesi gerektiğini dile getirmişti.

Bu konuşmanın ardından bazı basın yayın organlarında Cirit'in konuyla ilgili olarak YÖK'e resmi başvuruda bulunduğu iddia edilmişti.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir