taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.8277
6.5581
1275.805
96886.48
239.067

YSK'dan İstanbul'da 4 ilçe için yeni karar

YSK, İstanbul'da Kartal 1, Kartal 2, Büyükçekmece ve Silivri ilçelerinde, yerel seçimlerde zarfları karışan oyları geçerli sayılacağına karar vermişti.

04.04.2014 - 08:49..
Whatsapp ile paylaş

YSK'dan İstanbul'da 4 ilçe için yeni karar

AK Parti’nin, itirazları üzerine, İstanbul İl Seçim Kurulu bu dört ilçede mavi muhtarlık zarfından çıkan belediye oylarının da geçerli sayılmasına karar vermişti. YSK dün gece bu kararla ilgili itirazları görüştü.

YSK'dan İstanbul'da 4 ilçe için yeni karar

OYLARIN GEÇERLİ SAYILMASINA İLİŞKİN KARARLAR KALDIRILDI

İstanbul CHP İlçe örgütlerinin itirazı üzerine Silivri, Büyükçekmece yönünden, CHP’nin YSK temsilcisi avukat Mehmet Hadimi Yakupoğlu’nun itirazı üzerine de Kartal 1 ve Kartal 2 yönünden muhtarlık zarfından çıkan büyükşehir, ilçe belediye başkanlığı ve belediye meclis üyeliği oyların geçerli sayılmasına ilişkin kararlar kaldırıldı. Yakupoğlu Hürriyet’e yaptığı açıklamasında, “AK Parti’nin bu dört ilçe yönünden itirazları kesin olarak reddedildi ve bu oylar geçerli sayılmayacak. AK Parti’nin iddia ettiği gibi oyları beş bin artmayacak” dedi

YSK: OYLAR GEÇERLİ SAYILAMAZ

Yakupoğlu kararı, "YSK muhtarlık oy pusulası çıkan mavi zarfın içindeki Büyükşehir Belediye Başkanlığı, İlçe Belediye Başkanlığı, İlçe Belediye Meclis Üyeliği oy pusulalarının geçerli olduğuna dair İstanbul İl Seçim Kurulu’nun kararlarını kaldırdı. YSK, bunun 298 sayılı Seçim Kanunu’nun 102/5 fıkrası ve YSK’nın 138 numaralı genelgesinin 43-2/b maddelerine aykırı olduğuna karar verdi. Mavi zarfın içinden bu düzenlemeler gereği muhtar ve ihtiyar heyeti dışında bu oy pusularının çıkması halinde kullanılan oyların geçersiz sayılacak." ifadeleriyle anlattı.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir