taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.7342
Euro
7.2869
Altın
1618.28
Borsa
89552.61
Gram Altın
350.572
Bitcoin
45018.05

Yunanistan'dan Eurogroup'a şantaj tepkisi

Eurogroup'un Yunanistan'a 28 Şubat'ta sona eren kalkınma programının uzatılmasını kabul edip etmeyeceğine karar vermesi için 5 gün süre tanıması Yunanistan'ı kızdırdı.


Whatsapp ile paylaş

Yunanistan'dan Eurogroup'a şantaj tepkisi

Yunanistan'dan Eurogroup'a şantaj tepkisi

Avro Bölgesi maliye bakanlarının oluşturduğu Eurogroup'un, Yunanistan'a 28 Şubat'ta sona eren kalkınma programının uzatılmasını kabul edip etmeyeceğine karar vermesi için 5 gün süre tanıması, Atina'da sert tepkiyle karşılandı.

UYARIYI REDDETTİ

Alınan bilgiye göre, Yunanistan Başbakanlık Bürosu'ndan Eurogroup'a gönderilen resmi olmayan bir yazıda (non paper), Yunan hükümetinin Eurogroup'un bu konudaki uyarısını reddettiği bildirildi.

Yazıda, Atina ile Avrupalı ortakları arasındaki farklılıkların aşılmasına yönelik tüm çabalara rağmen, Eurogroup'ta Yunan tarafının önüne Atina'nın tezlerinin hilafında memorandumların uzatılmasını öngören tamamen ters yönde bir metin getirildiği belirtilerek, şunlar kaydedildi:

"AVRUPA DEMOKRASİLERİ ŞANTAJ YAPMAZ"

"Yunan hükümetinin halkın iradesine tamamen karşı olan bir metni kabul  etmesi mümkün değildi. Birileri müzakere istemiyor ve başarısızlığa uğramış bir programı desteklemekte ısrar ediyor. Tüm Avrupa tarihinde demokrasiler ültimatomları reddetmiştir. Avrupa demokrasileri şantaj yapmaz, kendilerine de yapılamaz."

Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varufakis ise Atina ile Eurogroup arasındaki anlaşmazlığa rağmen, 48 saat içinde ortak bir yol bulunup, namuslu bir anlaşma sağlanacağını söyledi.

Atina hükümeti ile Eurogroup arasındaki farklılığın anlaşma metninde  yer alan bazı deyimlerden kaynakladığını dile getiren Varufakis, toplantı öncesinde bu konuda AB Komisyonu Ekonomi Temsilcisi Pierre Moscovici ile anlaşmaya vardığını ancak bu metnin daha sonra Eurogroup Başkanı Jeroen Dijsselbloem tarafından değiştirildiğini ileri sürdü.

Varufakis, "Bazı terimler üzerinde anlaşmazlık çıktı. Anlaşma sağlanması için ne gerekirse yapacağız. 48 saat içinde Avrupa yeni bir program  oluşturulması için uygun bir deyim bulacaktır" ifadelerini kullandı.

"BLÖF YAPMIYORUZ"

Yunanistan'ın bu konuda bir B planı bulunmadığını anlatan Varufakis, "Bu nedenle 4 aylık programın koşulları ve bunda yer alan terimler kesin ve açık  olmalı. Blöf yapmıyoruz. Biz, Avro kuşağı üyesi ülkeyiz ve avroda kalacağız. AB  bölünmez. Biz, sadece programı değiştirmek isteyen Avrupa yanlısı bir hükümetiz" diye konuştu.

Eurogroup, Yunanistan ile yeni bir anlaşmanın müzakere edilmesi için Atina'nın mevcut kalkınma programının uzatılması talebinde bulunması gerektiğini savunmuş ve bunun için hükümete 5 gün süre tanımıştı.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir