taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.7753
Euro
7.3766
Altın
1647.38
Borsa
93225.22
Gram Altın
359.042
Bitcoin
49736.3

Yunanlılar Pontus TV kuruyor

Yunanistan'ın ünlü işadamı Melissanidis, Pontus TV'yi kuruyor.


Whatsapp ile paylaş
Yunanlılar Pontus TV kuruyor

Yunanlılar Pontus TV kuruyor

Kanalın başına, Öcalan'ı Kenya'ya götüren uçakta bulunan Yunan istihbarat görevlisi Savvas Kalenderidis getirildi. Kanalda çalışmak için Pontusça bilmek şart...

HEDEF DOĞU KARADENİZ BÖLGESİ

Cumhuriyet gazetesinden Murat İlem'in haberine göre, Yunanistan'ın ünlü işadamı Dimitris Melissanidis Pontus televizyonu kuruyor. Hükümete yakın olan isimler arasında bulunan Melissanidis'in kuracağı televizyonun hedefinde Türkiye'nin Doğu Karadeniz Bölgesi bulunuyor.

ÖCALAN'I KENYA'YA GÖTÜREN YUNAN CASUS

Kanalın başında ise Türkiye'de çok iyi tanınan ünlü Yunan casusu Savvas Kalenderidis bulunuyor. Öcalan'ın Suriye'den çıkışı sonrası geldiği Atina'da sürekli beraber olup koruma görevi yapan casus Kalenderidis, Öcalan'ı Kenya'ya götüren uçakta da yanında bulunuyordu. Öcalan'ın Kenya'dan Türkiye'ye getirilmesi sonrasında büyük tepki gösteren Kalenderidis, Yunan ordusundaki görevinden istifa etmiş, kitabevi açmıştı.

PONTUSÇA BİLEN ELEMAN ARANIYOR

Konuyla ilgili Proto Thema Gazetesi'ne konuşan Kalenderidis, kanalın dijital yayın yapacağını, Atina ve Selanik'te stüdyoları bulunacağını söyledi. Kanalda Pontusça bilen gazetecilerin çalışacağını söyleyen Kalenderidis, kuruluşun hemen sonrasında uyduya çıkacaklarını, bu şekilde Rusya ve Türkiye'nin Doğu Karadeniz Bölgesi'ne ulaşmayı hedeflediklerini belirtti.

Amaçlarının Türkiye'deki Pontus bölgesi dahil, bütün dünyada Pontuslular arasında köprü olmak olduğunu söyleyen Kalenderidis, programlarının Türkiye'deki Yunan Helenizmi, yine Türkiye'deki Trakya bölgesi ile Yunanlıların 'Küçük Asya' dedikleri İç Anadolu Bölgesi'ni hedeflediğini belirtti. Bürokratik işlemleri PASOK Hükümeti tarafından tamamlanan kanalın programlarının yanında, haber bültenleri de Pontus dilinde olacak.

Kanalın sahibi olan işadamı Dimitris Melissanidis ile kardeşi Iokovos, Trabzon Sümela Manastırı'nda bulunan ünlü 'Melissanideion' sarayının yapımını da finanse ediyorlar.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir