taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.7453
Euro
7.3039
Altın
1618.6
Borsa
89552.61
Gram Altın
350.971
Bitcoin
46162.54

Yunanlılara acıyorum diyen Alman bakana Tsipras'tan yanıt

Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras, Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schauble'nin "Yunanlara acıdığı" yönündeki sözlerine ilişkin konuştu.

AA |
Whatsapp ile paylaş

Yunanlılara acıyorum diyen Alman bakana Tsipras'tan yanıt

Yunanlılara acıyorum diyen Alman bakana Tsipras'tan yanıt

Tsipras partisi Syriza'nın parlamento grubu toplantısında yaptığı konuşmada, Yunanistan'a kimsenin şantaj yapamayacağını belirterek, ilk defa birilerinin kreditörlere "hayır" dediğini söyledi.

Yunanistan'ın kırmızı çizgisinin tüm Avrupa halkının kırmızı çizgisi olduğunu ifade eden Çipras, "Halk kemer sıkma politikalarının felaketinden kurtuluşu bizde görüyor. Kurtuluş, kreditörlerin istediği gibi aynı yanlışları ısrarla devam ettirmekle gelmez. Troyka'nın tehlikeli varlığıyla bir anlaşma istemiyoruz. Üç haftada bütün sorunlarımızı aşamadık fakat artık halk küçümsendiğini hissetmiyor. Kimse Yunanistan'ı sömürmeye kalkamaz" diye konuştu.

Uygulanan memorandum politikalarından kaynaklanan insani krizi önleyecek ve çalışma koşullarını düzeltecek yasa tasarılarının gelecek günlerde meclise sunulacağını bildiren Çipras, seçim öncesi vaatlerini yerine getireceğini ve geri adım atmayacağını dile getirdi.

"BİZE DEĞİL, BOYUN EĞEN HALKLARA ACISIN"

Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schauble'nin "Yunanlara acıdığı" yönündeki sözleriyle ilgili olarak Çipras, "Schauble soğukkanlılığını kaybetti ve Yunanları kötüleyici bir şekilde konuştu. O, gururla hakkını arayan ve başını dik tutan bir halka acımasın. Sürekli boyun eğen halklara acısın" ifadesini kullandı.

Çipras ayrıca, müzakerelerin devam ettiğini ve çözümün teknokratlar tarafından değil, Avrupalı liderler tarafından verileceğini kaydetti.

Almanya Maliye Bakanı Schauble, önceki gün bir Alman radyosuna yaptığı açıklamada, Yunan hükümetinin sorumsuzca davrandığını savunarak, "Yunanlara acıdığını" söylemişti.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir