taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
117.216
3,9208
4,8194
164,94
66,1300

Barzani: ABD saldırılara izin vermemeliydi

Barzani "ABD, kürtlerle olan ilişkilerini göz önünde bulundurarak saldırılara izin vermemeliydi." dedi.

DHA | 07.11.2017 - 09:48..
Barzani: ABD saldırılara izin vermemeliydi

2

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) 25 Eylül'deki bağımsızlık referandumunun, Kerkük'ün Irak merkezi hükümeti ordusu tarafından ele geçirilmesi ile sonuçlanan sürecin yankıları devam ederken Mesud Barzani'den yeni açıklama geldi.

"BELKİ RUSYA DAHA İYİ BİR DOSTTUR"

Referandum sonrası istifası ile sonuçlanan olaylardan sonra ilk kez ABD radyosu NPR'den Jane Arraf'a konuşan Barzani, referandum sonrası ABD'nin tutumunundan dolayı şoke olduklarını söyledi ve Rusya'ya yakınlaşma mesajı verdi. Barzani, referanduma Rusya'nın pozitif baktığını ifade ederek, "Belki de Ruslar ABD'den daha iyi bir dost olabilirler" dedi.

"ABD İZİN VERMEMELİYDİ"

"Referandum kararından pişmanlık duymadım. Kürdistan bölgesine saldırı girişimi beklemiyorduk. ABD, kürtlerle olan ilişkilerini göz önünde bulundurarak saldırılara izin vermemeliydi.

"ŞOKE OLDUK"

İran destekli paramiliter güçlerle, Irak Ordusu'nun, ABD'nin kendilerine tedarik ettiği tanklar ile petrol kenti ve Kürtler için önemli bir kent olan Kerkük'ü almasına ABD'nin ses çıkarmamasına şoke olduk.

"ABD İLE İLİŞKİLERİ REVİZE EDECEĞİZ"

Amerikan silahları, Abram tankları ve ABD'nin Irak ordusuna DEAŞ ile mücadele etmesi için verdiği silahları kullanıyorlardı. Ama bu silahları insanlar üzerinde kullandılar ve Amerika sessiz kaldı. Tabii ki bu beklenmedik bir durumdu. Yani ABD ile ilişkileri ciddi bir şekilde revize edeceğimizi söyleyebilirim."

"RUSYA DAHA İYİ BİR DOST"

Barzani, Rusya'nın referanduma daha pozitif yaklaştığını ve bugün 'Rusların Amerika'dan daha iyi bir dost olabileceğini' de ifade ederek, "Kürt savaşçıları, genelde ödeme almadan, yetersiz ekipmanla hem el-Kaide hem IŞİD'le savaştı" dedi.

Kürt bölgesinde yaşayanlar üzerinde 16 Ekim ve sonrasında yaşananların etki bırakacağını söyleyen Barzani, "Çünkü, insanların ABD'ye olan sevgisi, umudu ve güveni azaldı ve her geçen gün azalmaya devam ediyor" diye konuştu.

Barzani, referandum kararı ve sonuçları ile gurur duyduğunu ve pişman olmadığını bir kez daha yineleyerek, "Tabi ki sonuçla gurur duyuyorum; Kürdistan halkına sandığa gitme fırsatı verdiğimiz için gurur duyuyorum ve bundan pişman değilim. Halen bir Kürt devleti kaçınılmazdır. Genç nesilin büyük çoğunluğu Peşmerge değil. Fakat, hepsinin savaşçı olduğuna ve bağımsızlık için çalışacaklarına inanıyorum" diye ekledi.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)